Západ Slunce poblíž San Pedra de Atacama

Krásy pouště v Atacamě

San Pedro de Atacama je příjemné městečko ke strávení pár dní v poušti Atacama se spoustou míst k navštívení. Leží v severní části Chile, poblíž bolivijských hranic, v nadmořské výšce 2 400 m n. m.

Do San Pedra de Atacama jsem zavítala nečekaně, zavedla mě sem uzavřená silnice v Bolívii vedoucí na Salar de Uyuni, největší solnou pláň světa mezi Bolívií a Chile, a tak jsem se vydala na delší objížďku přes Argentinu a Chile, kde jsem strávila příjemných pár dní.

Když přijíždíte do San Pedra de Atacama, městečka v nejsušší poušti světa, spatříte pár boudiček, některé z plechu, některé ze dřeva, a rozhodně to nevypadá jako místo, kde byste čekali restauraci, bankomat či dobré ubytování. Ale zdání klame a autobusové nádraží je mimo hlavní část městečka, které je plné především turistů a tudíž i dobrých restaurací, nočních barů, ubytování všech cenových kategorií a především cestovních kanceláří.

Geyser el Tatio
Geyser el Tatio

Ubytovat se můžete v hotelích přímo v centru městečka anebo v levnějších hostelech se sdílenými prostorami, kterých využívají především mladí cestovatelé. Pokud dorazíte do městečka autobusem, po výstupu z autobusů se na vás sesypou „naháněči“, zaměstnanci hotelů a různých ubytovacích zařízení, kteří se vás budou snažit přemluvit k tomu, abyste se ubytovali právě u nich. V těchto zemích je to celkem běžná praxe.

Laguna Cejar
Laguna Cejar

V městečku samotném není mnoho k pokoukání krom spousty obchůdků, restaurací a archeologického muzea Gustava Le Paige. Zato okolí je plné zajímavých míst, na které vás budou lákat desítky cestovních kanceláří. Není proto od věci pár kanceláří obejít, zjistit ceny a především smlouvat. Smlouvání je vlastnost, kterou si zde osvojíte raz dva.

Smlouvat ceny jídel, ubytování a výletů je téměř povinnost, cenu lze usmlouvat mnohokrát i na polovinu. Výlet je nejlepší si domluvit u zmiňovaných cestovních kanceláří, na některé výlety si můžete vyjet i na kole, ale na některá místa potřebujete povolení a včasný návrat, neboť když padne tma, tak jste v poušti ztraceni.

Noc v Atacamě

S padlou tmou padají i teploty a to velmi rapidně, jedna deka v noci je na zahřátí málo. Teploty se přes den mohou pohybovat i kolem třiceti stupňů a v noci spadnout k nule až deseti stupňům pod nulou a i sem může zavítat sněhová bouře. Nejlepší je tedy zahřát se místními nápoji v mnohých barech, jež žijí každý večer a jsou plné především mladých turistů z celého světa.

Když budete mít to štěstí a na pár desítek minut vypadne proud v celém městečku, zažijete pravou atacamskou romantiku s nebem posetým hvězdami! Je to skvělé místo na pozorování noční oblohy a při troše štěstí v baru narazíte na místního pracovníka NASA, který vám bude vyprávět o celém vesmíru celé hodiny.

Geyser el Tatio
Geyser el Tatio

Na výlety si většinou přivstanete kolem páté až sedmé ranní, kdy vás nabere domluvený tourbus přímo u vašeho ubytování. Výlety jsou v počtu kolem osmi až dvanácti lidí a můžete vyrazit na gejzír El Tatio ve výšce 4 200 m n. m, který bude s ranní mlhou a sluncem kouzlit dojem návštěvy na Měsíci a kde vám bude o půl sedmé ranní naservírovaná snídaně a loudit ji od vás budou tamější lišky.

Dalším místem k navštívení je Valle de la Luna, Valle de la Muerte, laguny s ledovou či termální vodou, kde se v obojím můžete smočit, můžete zavítat i do některých menších zapomenutých vesniček o pár staveních s kostelíkem. Když po pár dnech objevíte krásy Atacamy, máte možnost pokračovat do Bolívie přes celý Salar de Uyuni, největší solnou pláň světa.

Pokud tedy zavítáte do Chile či Bolívie, rozhodně si nenechte ujít toto místo plné přírodních úkazů, zajímavých míst a skvělou atmosférou.

Zapomenutý kostelík uprostřed pouště
Zapomenutý kostelík uprostřed pouště

Snídaně ve 4500 m n. m
Snídaně ve 4 500 m n. m.
Valle de la Muerte
Valle de la Muerte

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře