Jak nejlépe vyprat spacák?

Letos v létě to vypadá spíše na tuzemskou dovolenou někde v kempu u vody. Pokud patříte mezi ty, z kterých se stali kempaři spíše pod vlivem okolností než z přesvědčení, pravděpodobně jste pořídili novou výbavu. Možná dumáte nad tím, jak se o ni postarat, aby vám chvíli vydržela.

Stan a spacák dnes není tak jednoduché vybrat a už vůbec není snadné se o ně správně postarat. Pryč je doba, kdy jste sbalili celtu a spacák po rodičích a vyrazili. Po návratu jste nechali věci proschnout a bylo.

V současnosti totiž existuje nepřeberné množství materiálů a vychytávek. S tím se pojí i potřeba spacáky a stany správně čistit. U spacáků například rozhoduje o způsobu čištění materiál, z kterého je vyrobený.

Spacák si můžete pořídit buď se syntetickou výplní, nebo péřovou. Podle toho, pro kterou se rozhodnete, budete také postupovat při čištění. U syntetických spacáků to není tak složité, poměrně dost toho vydrží. Péřové spacáky je však potřeba opečovávat trochu více. Konkrétní informace vám prozradí štítek od výrobce, ale pro všechny případy tu máme malý návod.

Praní péřových spacáků v čistírně

Úplně nejlepší bude, když ho pošlete do čistírny, protože praní a sušení péřových spacáků je velmi zdlouhavé a namáhavé. Kromě toho doma nejspíš nebudete na praní tak velkého kusu dostatečně vybavení. V čistírnách mají velké pračky, kam se spacák pohodlně vejde a opravdu dobře se vypere. Možná se vám s ním nechce nikam chodit, ale ani to není důvod pro „hození“ do pračky. Díky on-line čistírně a prádelně Cleany.cz s ním totiž nikam nemusíte. Prostřednictvím formuláře si objednáte kurýra, který spacák vyzvedne, zaveze jej do čistírny a čistý zase přiveze zpět.

Jak vyprat spacák doma?

Ideálně se do praní pusťte ručně. Pokud je jen mírně znečištěný, stačí, když použijete navlhčený hadřík a jen ho otřete na povrchu. 

Při větším znečištění ho zkrátka vykoupete ve vaně. Napustíte si vodu s teplotou maximálně do 30 °C, přidáte prací prostředek vhodný na praní spacáků a ponoříte spacák do lázně na 2 až 3 hodiny. Poté ho jemným třením vyčistíte. Až budete hotovi, vypustíte vodu a napustíte čistou.

Spacák dobře vymáchejte, ideálně vodu vyměňte 2x a přebytečnou vodu vymačkejte, nikdy spacák neždímejte.

Sušte ho vyvěšený nad vanou, aby měla kam odkapávat voda a potom ho přesuňte na sušák. Na sušáku by měl spacák ležet ve vodorovné poloze. Takto ho nechte několik dní a pravidelně ho protřepávejte, aby peří nevytvořilo cucky.

Praní v automatické pračce můžete vyzkoušet jen v případě, že má vaše pračka velký buben a program na praní peří. Pračku však můžete použít pro praní spacáků syntetických. Ale i pro ty platí, že byste je neměli ždímat a po vyprání je potřeba nechat je proschnout. 

V opačném případě by vám mohl spacák zatuchnout nebo dokonce zplesnivět. Kromě značného úsilí, které jste museli při praní vyvinout, by přišly vniveč i peníze, které jste do jeho pořízení investovali. Když navíc vezmete v potaz, že spacáky byste měli prát maximálně 2x za sezónu, profesionální čištění představuje nejlepší řešení pro váš spacák i pro vaše nervy. Nehledě na to, že částka, kterou budete muset vynaložit, je navíc nesrovnatelně menší, než cena nového spacáku. 

Komentáře