Yeti 400 v akci. Při přechodu pohoří Dovrefjell jsme měli omezený přístup k elektřině, kempovali jsme na divoko u přístřešků zvaných gapahuke a tak jsme byli moc rádi za možnost dobít si třeba naše baterky do foťáku.

GoalZero energií pro Expedici Norsko 2016

Ti z vás, kteří sledujete Život na cestách na Facebooku, jste zajisté zaznamenali, že jsme se vydali na sever pokořit část Svatoolafské cesty. Konkrétně se jednalo o úsek dlouhý 250 km. Začínali jsme v městečku Dovre a po 11 dnech jsme pěšky a za podpory doprovodného auta doputovali před katedrálu Nidaros v malebném městě Trondheim.

Členové expedice: Petr, Tom, Ivča, Káťa, Lůca, Míla, Ráďa a Kejml. (zleva)
Členové expedice Norsko 2016: zleva Petr, Tom, Ivča, Káťa, Lůca, Míla, Ráďa a Kejml

„A hele, jak budeme dobíjet baterky do drona?“ byla jedna z prvních otázek Tomáše, účastníka expedice, který se profesionálně živí točením a střihem videí. Pro něj vyrazit do Norska bez drona nepřicházelo v úvahu. A nás samozřejmě možnost mít z naší společné cesty skvělé letecké záběry více než lákala.

Celkem se expedice účastnilo 9 lidí. Telefony, navigace, laptopy a foťáky. To už je něco elektrických zařízení. Norská příroda je krásná a doslova vybízí odpojit se od všech moderních vymožeností, ale my jsme na naši cestu nevyrazili jenom pro sebe. Chceme a snažíme se i kousek přivézt vám, našim čtenářům. A tak se bez těchto elektronických výdobytků moderní doby nechceme obejít.

Když jsme přemýšleli, jak budeme všechna naše zařízení nabíjet ve dnech, kdy budeme mimo civilizaci, přišla spásná myšlenka. GoalZero a Jirka Jedlička, kterého znám osobně od roku 2014. Na mých pěších cestách mě jeho společnost Active Life Academy podpořila a vybavila powerbankou Venture 30, díky které jsem mohl fotit bez omezení a moje navigace nikdy nezahlásila „out of energy“.

Yeti 400 v akci. Při přechodu pohoří Dovrefjell jsme měli omezený přístup k elektřině, kempovali jsme na divoko u přístřešků zvaných gapahuke, a tak jsme byli moc rádi za možnost dobít si třeba naše baterky do foťáku.
Yeti 400 v akci. Při přechodu pohoří Dovrefjell jsme měli omezený přístup k elektřině, kempovali jsme na divoko u přístřešků zvaných gapahuke, a tak jsme byli moc rádi za možnost dobít si třeba naše baterky do foťáku.

Stačilo si vyměnit dva maily a bylo domluveno. Naše expedice se rozšíří o dalšího člena, o Yetiho. :-) Konkrétně se jedná o solární generátor YETI 400, což je záložní zdroj energie, který můžete dobíjet solárním panelem. Není pro něj žádný problém dobíjet notebooky, tablety, zrcadlovky, telefony a všelijaké další harampádí! Aby se na cestě necítil osamoceně a my nebyli odkázaní jenom na dobíjení z elektřiny, dostali jsme do zápůjčky největší solární panel v nabídce GoalZero, a to model Nomad 100. Pohled na parametry snadno napoví:

  • Výkon: 100W
  • Váha: 4,6 kg
  • Nabití Yeti 400: 8 – 16 hodin
  • Rozměry: složený 52 x 39 x 5 cm, rozložený 52 x 151 x 2,5 cm
  • Řetězitelný: ano

A s touto výbavičkou jsme vyrazili na naši expedici. Není zapotřebí se zdlouhavě rozepisovat. Prostě vše makalo na jedničku. Nikdy jsme netrpěli nedostatkem šťávy. Každý si mohl podle potřeby dobít, co zrovna potřeboval. A díky tomu nám neunikl žádný famózní letecký záběr z dronu DJI Phantom 3. Na výsledek Tomášovy práce se podívejte na přiloženém videu na konci článku.

Tento den moc nesvítilo a blížil se západ slunce. Výkon panelu Nomad 100 byl tedy mizivý, ale radost, že aspoň něco teče byla.
Tento den moc nesvítilo a blížil se západ slunce. Výkon panelu Nomad 100 byl tedy mizivý, ale radost, že aspoň něco teče, byla.

Pro zajímavost uvádíme technické parametry Yetiho 400:

  • Váha: 13,2 kg
  • Rozměry: 26 x 20.3 x 20,3 cm
  • Baterie typ: AGM olověné články
  • Kapacita: 396Wh (12V, 33Ah)
  • Řetězitelný: ano
  • Časy nabíjení: zásuvka (45W): 5 hodin
  • Výstup
    • 2x USB port: 5V, až 2.1A (10W max), regulováno
    • 12V port: 12V, až 10A (120W max)
    • 2x 6mm port: 12V, až 10A (120W max)
    • 2x AC inverter: 220V, až 0,4A (300W max, nárazově 600W), 50Hz

Kdo zná Norsko, ten ví, že to zrovna není země s maximálním slunečním svitem. První týden jsme proto sem tam museli generátor dobít ze zásuvek, které jsme potkali při cestě. Ale druhý týden se počasí umoudřilo, i sluníčko se na nás usmívalo, a tak přišel na řadu i panel Nomad 100. Maximální výkon jsme z něj dostali kolem 60 W, což vnímáme k daným podmínkám jako skvělý výsledek.

Při zastávkách, kde to jen trochu šlo, jsem dobíjeli Yetíka, aby bylo dost šťávy pro všechny.
Při zastávkách, kde to jen trochu šlo, jsme dobíjeli Yetíka, aby bylo dost šťávy pro všechny.

Děkujeme společnosti GoalZero a Jiřímu Jedličkovi za zapůjčení a těšíme se na další společné expedice.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!

Komentáře