Expedice No Limits Himalaya 2016 aneb S vozíčkářem do Himálaje

Také už jste někdy použili větu „To nejde.“? A co třeba vyrazit s vozíčkářem do indické Himálaje? Že to nejde? Tak to se chyťte za nos, protože skupina studentů z Plzně společně s vozíčkářem Janem Krauskopfem podnikne v srpnu expedici do oblasti Malého Tibetu. Účastníci expedice věří, že limity vznikají pouze v našich hlavách, rozhodli se je překonávat a vy teď můžete být tak trochu u toho.

Během expedice, kterou podniknou v termínu 10. 8. až 1. 9. 2016, chtějí vystoupat do nadmořské výšky přes 5 000 m n. m., mimo jiné natočit dokumentární film a plánují i setkání s dalajlamou. Akce navazuje na předchozí úspěšné studentské expedice do Arménie, Ruska, Sýrie nebo Vietnamu, které pořádal rovněž SK ASK ČR Klub cestovatelů Plzeň. Současnou expedici absolvují studenti v rámci plnění prestižního mezinárodního programu DofE – Cena vévody z Edinburghu. Většina členů skupiny bude mít po absolvování expedice splněnou nejnáročnější zlatou úroveň tohoto programu a bude tak moci převzít ocenění od některého z členů britské královské rodiny, která tento program zaštiťuje.

DSC_0052

Na náročné podmínky expedice se studenti připravují intenzivně již od února tohoto roku, kdy proběhl expediční workshop na západě Čech. Při něm se seznámili s náročnými kritérii mezinárodní expedice DofE. Prošli ve spolupráci s Vodní záchrannou službou v Plzni kurzem první pomoci, učili se pracovat s mapou, seznámili se s budhistickou kulturou, ale i rolemi v expedičním týmu a základy skupinové psychohygieny, nacvičovali jednání v rizikových a krizových situacích, byli seznámeni s expediční výbavou a výstrojí. O Velikonocích proběhla cvičná expedice v Českém lese, při níž studenti zkoušeli dovednosti, bez nichž se v Himálaji neobejdou. „Absolvovali jsme noční topografii, bojovali s nástrahami vymrzlých stanů, hledali jsme vodu tam, kde nebyla, ale přece jsme ji našli. Vařili jsme na benzinových vařičích, které budeme na horách využívat. Učili jsme se s Honzou zdolávat překážky a kormidlovat invalidní vozík v nepříznivém terénu. Natáčeli jsme reportáž s Českou televizí a naše propagační spoty,“ napsali studenti o 50kilometrové expedici na své oficiální facebookové stránce No Limits Himalaya 2016. Ta má v současnosti již skoro 1 000 fanoušků.

DSC_0270

Expedice získala čestnou záštitu od výkonného ředitele programu DofE Czech Republic Tomáše Vokáče, který říká: “Výjimečná nejen z hlediska studentských středoškolských aktivit v České republice, ale i ve světě, je expedice No Limits Himalaya 2016 tím, že studenti zapojili do svých expedičních aktivit i pomoc vozíčkáři, kterému chtějí pomoci se do těchto jim nepřístupných míst dostat. Nejmladšímu účastníku expedice je 15 let, to samo za sebe říká mnohé.” Přislíbené je rovněž udělení záštity prvním náměstkem primátora města Plzně Martinem Baxou, Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR nebo zástupcem britské velvyslankyně v ČR Timem Voasem. V České republice naprosto výjimečné studentské expedici vyjádřil podporu i Dan Přibáň, který je zároveň i jedním z patronů programu www.dofe.cz. “Mně se strašně líbí, že oni tou svojí cestou ukazují, že lidé s postižením nejsou žádní exoti, kolem nichž bychom měli chodit opatrně. Měli bychom je brát jako rovnocenné lidi a jsem rád, že toto poselství chystaná expedice pošle dál, takže jim všem držím palce,” řekl ve své zdravici Dan Přibáň. Expedici podporují rovněž známí horolezci Honza “Tráva” Trávníček a Radek Jaroš, kteří společně zdolali nebezpečný himálajský vrchol K2.

DSC_0432

Členem expedice, okolo kterého se to vlastně celé točí, je i Jan Krauskopf, student Západočeské univerzity v Plzni, který je po nehodě na motocyklu upoután na invalidní vozík. “Já ty studenty obdivuji, jak jsou do věci zapálení, je to bezvadná parta, moc se mi líbí jejich chuť zdolávat překážky, to máme společné. Už jsem byl na Dachsteinu, ale tohle bude něco úplně jiného. Budeme na sebe odkázáni tři týdny. Já těm studentům ale od první chvíle věřím, dělají věci poctivě a dávají do toho hodně energie. Snažím se je povzbuzovat, dělat dobrou náladu. Moc se mi líbí, jak ke mně přistupují, cítím se chvílemi, jako bych ten vozík ani neměl,” říká Jan Krauskopf.

DSC_0578

Chcete-li se s těmito odvážnými studenty potkat, přijeďte 29. 5. 2016 do Prahy. Tým No Limits Himalaya 2016 se bude účastnit v pražských Letenských sadech benefiční akce Běh pro Paraple. 17. ročník zahájí jako každý rok Zdeněk Svěrák. Tým zde poběží společně s týmovou terapeutkou Hanou Melicharovou z Centra Paraple, která říká: “Zápal a energie těchto dospívajících lidí, se kterou do projektu jdou, je úžasná. Ale přece jen Honza potřebuje někoho s sebou, kdo ho dobře zná a postará se i o jeho fyzický stav, celé skupině budu nápomocná a moc se na expedici těším. S Honzou se společně zúčastníme náročného Metrostav Handy cyklomaratonu, doufám, že fyzická příprava na MHCM nám pomůže tuto náročnou himálajskou expedici zvládnout.”

DSC_0423

Pokud tato expedice zaujala i vás a chtěli byste jí podpořit drobným příspěvkem, není nic jednoduššího, než se podívat na crowdfundingový portál Penězdroj a vybrat si jednu z originálních odměn za svůj příspěvek –  expediční tričko, tibetský modlitební mlýnek, pohlednici z Himálaje, ale i jízdu na invalidním vozíku, případně vstupenku na cestovatelský festival nebo VIP vstupenku na filmovou premiéru expedičního filmu. Momentálně mají vybrané téměř dvě třetiny z požadované částky 150 000 Kč. Do konce kampaně zbývá už jen pár dní a pokud se částka nevybere, budou muset být všechny příspěvky vráceny. A to by byla jistě velká škoda.

Finanční podporu studenti žádají na zajištění kvalitního pojištění účastníků expedice, na speciální vybavení a na profesionální zpracování filmového materiálu. Rádi by navázali na úspěch studentské expedice Nairi 2014, která v Arménii natočila stejnojmenný film, který v benefičních projekcích vydělal pro potřeby vozíčkářů v Plzni téměř 16 000,- Kč.

O svých aktivitách studenti informují na svém blogu No Limits Himalaya 2016, který vzhledem k mezinárodnímu přesahu expedice studenti vytvářejí i v anglické jazykové mutaci. Určitě sledujte i cestovatelský portál Život na cestách, který se stal oficiálním mediálním partnerem expedice, a dozvíte se zde již brzy další podrobnosti o připravované expedici a jejích cílech, které jsou opravdu vysoké.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a náš web sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře