Ashland, Oregon – Shakespearův americký sen?

Oregonské městečko Ashland vás z prvního pohledu na mapu ničím nezaujme, dvacetitisícové sídlo na půli cesty mezi Seattlem a San Franciskem však dokáže náhodně zabloudivšího Evropana překvapit.

Kromě pro západní pobřeží klasických amerických nízkých, vesměs jednopatrových domků, které našinci připadají lehce papundeklově a evokují cukrkandlové vzpomínky na dětství strávené s prarodiči na chatě v trampské osadě, tu vyrostla kopie alžbětinského divadla The Globe Theatre, jehož jméno je po staletí spjato s velikánem světového dramatu Williamem Shakespearem.

Divadlo připravené na záčátek Veselých paniček windsorských v provedení souboru z Iowy. Ano, scéna je skutečně plná vkusné umělé kukuřice.
Divadlo připravené na začátek Veselých paniček windsorských v provedení souboru z Iowy. Ano, scéna je skutečně plná vkusné umělé kukuřice.

A nejen to. Ashlandský Oregon Skakespeare festival je svého druhu unikátem, oproti americkým zvyklostem funguje na principu souborového divadla, od února do listopadu tu vystupují stejní umělci s inscenacemi, které průběžně zkoušejí, a jen příležitostně sem zavítají hostující soubory. A mimochodem, festival má kořeny ve třicátých letech minulého století, což je na místní poměry něco mezi temným středověkem a potopou světa.

Kromě Elizabethean Stage, jak se tu již zmíněnému monstróznímu divadlu pro více než tisíc diváků říká, nabízí Ashland ještě dvě komornější scény, Angus Bowmer Theatre pro pouhých 600 duší, The Thomas Theatre s přibližně třemi sty sedadly snad ani nestojí za zmínku. Jen pro srovnání, Ashlandský Globe je větší než Národní divadlo v Praze a ostatní dvě divadla by v Čechách také patřila k těm největším. Ale jak se říká, everything’s bigger in America. A neplatí to jen o autech, hamburgerech a konfekčních velikostech.

Shakespearovské praporky
Shakespearovských praporků je všude přehršel.
(Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Demi-Ashland,OR-Plaza-EW-20050305.jpeg)

I jedinec nepříliš zběhlý v tajích matematiky snadno spočte, že zmíněná divadla celkem pojmou každý večer jednu desetinu města a zhruba za měsíc už by neměla co a pro koho hrát. Naštěstí jsou Američané národ kočovný a neváhají za příjemně stráveným večerem dojet třeba sto mil daleko. Tisíce dalších tu tráví i několikadenní dovolenou a Ashland z turistického ruchu žije.

Těm, kdož divadlu neholdují nebo si jen s plným žaludkem Shakespeara po americku chtějí odpočinout aktivněji, nabízí Ashland podobně jako celý Oregon panenskou přírodu. Místní doporučují hlavně rybaření v průzračně čistých říčkách nebo pěší túry v horách, které, ač se to nezdá, svou výškou hravě strčí do kapsy Krkonoše. Nedaleko Ashlandu se na řece Rogue raftuje (ovšem pozor, pojem „nedaleko“ se dá do češtiny přeložit jako „tak asi jednu dvě hodinky jízdy po hájveji“).

Anglický Ashland
Taky ve vás snímek vyvoválá touhu po čaji s mlékem?
(Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Lithia_Park_bridge_%28Ashland,_Oregon%29.jpg)

Budete-li mít náhodou cestu kolem, rozhodně se stavte pokochat západoamerickou zromantizovanou představou Anglie (ano, centrum Ashlandu se skutečně stylizuje do britského red brick stylu). Festivalový stánek se suvenýry vypadá trochu jako z hlavy jiného klasika dramatu – Samuela Becketta. Nese hrdé jméno Tudor Guild Gift Shop a nabízí nepřeberný sortiment větších či menších šíleností kombinujících to nejlepší z amerického kýče a jakoalžbětinské tradice.

Ashlandská idylka
Ashlandská idylka

A na závěr tip na ubytování – pokud neholdujete coachsurfingu, rozhodně stojí za to složit hlavu v motelu Cedarwood Inn u Boba, sympaťáka z Aljašky. Ač jde o motel, festival se nebojí ubytovávat zde umělce a zatím si nikdo nestěžoval, v motelu jsou hostům k dispozici mimo jiné dva bazény a sauna.

Předměstí
Předměstí

[wpgmappity id=“68″]

 

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře