7 tipů, jak nejlépe uchovat fotky z cest

Fotky z cest nám i po letech připomínají zážitky a dobrodružství, která jsme podnikli. Jak fotky co nejlépe uchovat a co dělat, když jich je hodně? Naše tipy vám poradí, jak s fotkami pracovat, aby vám dělaly ještě dlouho radost.

Proč fotky pečlivě ukládat?

V dnešní době může každý tvořit velké množství fotek. K vyfocení vám stačí i obyčejný telefon nebo fotoaparát. Doby, kdy jste museli počítat zbylé snímky na ruličce filmu, jsou dávno pryč. Dnes vás omezuje akorát paměťová karta. 

Díky tomu se nemusíte dvakrát rozmýšlet, jestli je situace vhodná k vyfotografování nebo není. Prostě foťte vše, co vám dělá radost. Cestování je ideální čas, kdy vytáhnout foťák a nebát se cvakat o sto šest. Hrady, zámky, lesy, moře nebo hory vám nikam neutečou, tak do toho. Cestovní fotky dokáží vykouzlit úsměv i po letech, tak se nebojte z každého výletu nějakou fotku udělat. Můžete fotit sebe, kamarády nebo památky. Na tom nezáleží.

Jak fotit? Základy

Základy focení je poměrně obsáhlé téma. Čas, expozice, clona – to jsou 3 základní kameny focení. Ty však dnes vynecháme a povíme si o nich příště. Na co si dávat pozor?

1. Světlo

Dostatek světla dokáže vykouzlit krásné fotky. Pokud fotíte za šera, tak to bude mnohem náročnější než za světla. Proto se snažte fotky fotit ve správný čas. Pokud už šero je a vy i přesto fotku chcete, tak omezte klepání ruky (nebo pořiďte stativ). Čím méně světla do čočky jde, tím snáz se rozmaže.

2. Krajina v rovině

Vždy se snažte mít horizont v rovině. Padající objekty nevypadají dobře. Na některých telefonech a foťácích lze nastavit vodicí linka, která vám ukáže, jestli nemáte telefon příliš nakloněný. 

3. Stativ

Stativ je vynikající pomocník. Bez problému vyfotíte sami sebe, celou skupinu či jiné objekty bez nutnosti opřít foťák. Následně stačí zapnout časovač, stisknout dálkový spouštěč nebo propojit telefon s aplikací a fotit přímo z ní. Kvalitní stativy seženete od 350 Kč, což není zas tak moc. Menší stativy se vejdou i do batohu.

4. Ostření

Při focení si dávejte pozor, aby fotky byly ostré. S telefonem a foťákem během focení nehýbejte. Chviličku trvá, než se fotka “vytvoří”, proto mějte trpělivost a ruku držte v klidu.

Promazání fotek

Aby fotek přece jen nebylo moc, donuťte se fotky promazat. Snímky, které nejsou ostré, nemají dostatek světla nebo nic neříkají, nemilosrdně smažte. Věřte, že si na ně za pár dnů ani nevzpomenete.

Složky v PC

Jak mít ve fotkách pořádek? Tak, že je uložíte do speciálních složek a podsložek. Hlavní složky mohou být třeba: výlety, jídlo, zvířata, děti, oslavy a jiné. Podsložky si pak přizpůsobte podle sebe – můžete je pojmenovat podle data, kdy byly vyfoceny, nebo podle místa, jména nebo události. Názvy můžete také kombinovat, např. (hlavní složka Výlety) Kutná hora – 18.8.2019, (hlavní složka Oslava) Babička Kája – 16.7.2018.

Externí paměťový disk, USB flash disk

Máte málo místa v počítači nebo telefonu? Chcete fotky často ukazovat? V tomto případě můžeme doporučit externí disky a USB flash disky, které dnes nabízí opravdu hodně místa k uložení různých dat. V těchto paměťových zařízeních si také vytvořte složky a podsložky, ať i zde máte pořádek. Proč tyto disky využívat? Kdyby se vám počítač nebo telefon rozbily, tak máte zálohu všech fotek a tím pádem o ně nepřijdete. Ukládání fotek na disk provádějte pravidelně.

Videoprezentace fotek

Jak fotky originálně zpracovat? Zkuste vytvořit video z fotek. Videoprezentace je zábavný a jednoduchý způsob, jak mít fotky pohromadě. Video může mít také zvuk, což můžete pestře využít. Zajímá vás, jak videoprezentaci udělat? Tvorba videa z fotek v programu Movavi je velice intuitivní, snadný, rychlý a chytrý způsob, jak fotky ukázat vašim blízkým. Fotoprezentaci si můžete uložit na již zmíněný paměťový disk a mít ji vždy u sebe.

Ulož.to

Pokud chcete fotky zmenšit a poslat je někomu jinému, tak fotky zaZIPujte nebo zaRARujte. Programy jako ZIP, RAR, 7 Zip jsou velmi šikovní pomocníci, kteří fotky “zmenší” a uloží do jedné složky. Zhoršené kvality se nemusíte bát, fotky jsou pouze komprimované. Vytvořenou složku můžete nahrát na Ulož.to a poslat komukoliv odkaz. Máte ve složce osobní fotky? Zaheslujte ji.

Rajce.idnes.cz

Rajče je velmi podobné jako Ulož.to, akorát zde si tvoříte svá alba. Také si můžete prohlížet fotky ostatních a inspirovat se. Jako u Ulož.to nezapomeňte alba zaheslovat, určitě nechcete, aby si fotky vašich dětí prohlížel někdo cizí.

Doufáme, že se vám tento článek líbil a inspiroval vás k pravidelnému focení. Přejeme pevnou ruku a ostré fotky.

1 komentář u „7 tipů, jak nejlépe uchovat fotky z cest“

  1. Ze sluzeb bych jeste odporucil fotky od googlu…sam pouzivam, pokud maj fotky do 16mpix tak jich tam jde zdarma nasypat neomezene mnozstvi…

Komentáře