Mezi domorodci

Workaway – další možnost, jak bydlet zadarmo

Workaway pro mě byla docela příjemná zkušenost, která mi ušetřila peníze a přinesla nové zážitky. Určitě bych do toho šla znovu. 

Jedna z nejčastějších otázek lidí, kteří chtějí uskutečnit svůj sen a začít cestovat, se týká financí. Jak cestovat a přitom nekrást, že ano? Způsobů, jak při dlouhodobém cestování udržet rozpočet na uzdě, je mnoho. Nejvíce peněz většinou mizí v nákladech za přepravu z místa na místo, za jídlo a za ubytování. Snížení alespoň jedné z těchto položek cestovatelského rozpočtu značně usnadní situaci a pomůže nám být na cestách o nějaký ten týden i měsíc déle a bez starostí o přežití. A co třeba hned dvě, bydlení a strava?

Na webu ŽivotNaCestách.cz jsme se už bavili o systémech, které nabízejí možnost, jak bydlet zadarmo nebo jak si za výpomoc a zapojení do projektů zajistit střechu nad hlavou a něco do žaludku. Byly to projekty Couchsurfing, WWOOF a Trustroots.

Na indické svatbě
Workaway Indie – na indické svatbě

Tento článek bude věnovaný další komunitě propojující cestovatele-dobrovolníky a projekty nebo komunity shánějící nějakou tu výpomoc. Najdete ho pod názvem Workaway. Já jsem se k němu dostala přes řadu pozitivních referencí lidí, které na cestách potkávám. Slýchala jsem o něm tak často, že jsem po něm sáhla jako po možnosti před svou cestou do Indie. A zatím nelituju.

Jak systém funguje?

Podobně jako u WWOOFingu systém Workaway funguje na základě internetové komunity, do které se můžete za poplatek zaregistrovat. Pokud vyplníte registraci jako jednotlivci, bude vás to stát 29 USD na jeden rok, můžete se ale rovnou zaregistrovat ve dvou, což je o trochu levnější varianta. Ta stojí na stejnou dobu 38 USD dohromady pro oba členy. Možnost partnerské/dvojité registrace neztratíte, a pokud se v budoucnu rozhodnete svůj status jednotlivce změnit, neměl by v tom být žádný problém.

Do systému se dostanete i před samotnou registrací a můžete si seznam projektů prolistovat. Zjistíte tak předem, jestli vás nabídka Workaway zaujme. Po registraci a zaplacení poplatku pak můžete začít obepisovat své potenciální hostitele.

Na rozdíl od WWOOFingu, který je celkem úzce profilovaný na projekty ekologického zemědělství, Workaway zahrnuje celou škálu „zaměstnavatelů“. Jedná se například o ubytovací zařízení, jako jsou rodinné hotely, hostely, kempy nebo menší či větší farmy a rodinné projekty, zvířecí útulky nebo rezervace. Často také narazíte na rodiny nebo jednotlivce, kteří poptávají výpomoc v domácnosti, s dětmi nebo jen hledají kulturní výměnu a obohacení svého každodenního života. Výjimkou nejsou ani školy a školky nebo například tady v Indii ašrámy a chrámy.

Každodenní rutina
Workaway Indie – o zajímavou práci opravdu nebyla nouze.

Co můžete očekávat?

Velká část projektů nabízí výměnou za práci ubytování a stravování, někdy také některé další aktivity spojené s provozem projektu, zdarma. Já jsem měla například v jógové škole v Rishikeshi v Indii lekce jógy zdarma a v turistickém kempu jsem se mohla zapojit do organizovaných výletů po okolí.

Ubytování se projekt od projektu liší, stejně jako další detaily. Pokud vás dokáže vyvést z míry společný záchod či pouze studená sprcha, měli byste se předem svých hostitelů zeptat na tyto podmínky. Někdy najdete detailní popis zařízení přímo na webu, jindy je nutné přeptat se vašeho kontaktu.

S jídlem je to podobné jako s prací. Záleží prostě, kde a s kým budete. Většinou budete jíst s lidmi z projektu, takže se budete muset trochu přizpůsobit jejich zvyklostem a chutím. Nechejte si určitě v rozpočtu i něco na svou svobodnou volbu, občasnou změnu, jídlo v restauraci, pokud budete na místě, které vám to umožní (uprostřed polí a lesů je to samozřejmě těžší). A nebojte se případné změny vykomunikovat, učíme se jeden od druhého.

Příprava jídla
Workaway Indie – příprava jídla aneb pokud si chcete zajistit něco do žaludku, vždy je dobré motat se v kuchyni.

Díky těmto programům se určitě dostanete blíže místní kultuře než jako běžný turista. Já se teď potýkám s nedostatečnou jazykovou vybaveností, protože pomáhám v kempu na indickém venkově a místní umí anglicky jen pár slov. Škoda, kdybych se naučila pár frází v hindštině nebo s sebou měla slovník, určitě bych se dozvěděla mnohem více. Ale i tak, pozorováním každodenního rytmu jsem si díky této Workaway zkušenosti mohla „sáhnout“ na indickou realitu.

Co se bude chtít po vás?

Většina projektů vyžaduje pracovní nasazení 4 – 5 hodin denně 5 dní v týdnu. Nikde není řečeno, že se tento rozvrh nakonec dodrží, ale podle mě je těch 20 – 25 hodin týdně přiměřená pracovní doba. Samozřejmě uvidíte, kam a za jakých podmínek se dostanete. Sami byste měli být soudní a vědět, jak moc nebo málo by měla vaše pomoc přispět za to, co vám lidé nabízí výměnou. Vše je relativní. Pro mě je těžké „nepracovat“ příliš a uvědomit si, že jsem jen na výpomoc a že mám taky čas pro sebe. Možná se dostanete i do opačné situace, kdy z vás budou chtít sedřít kůži. To se nesmíte nechat. První dny jsou vždy spíše na rozkoukání a pak už si sami najdete svůj rytmus.

Více než přesný počet odpracovaných hodin se ale očekává vaše nasazení a zapojení, váš osobní přínos do projektu a kulturní výměna. Nový pohled na věc, který s sebou cestovatel přináší, nový jazyk, obohacující kulturní výměna, to vše jsou přínosy, kterých si lidé ve Workaway cení mnohem více.

Co by se po vás chtít NEmělo, jsou peníze. Valná většina Workaway projektů nepočítá s finančním přispěním dobrovolníka během svého pobytu. Narazila jsem ale i na taková místa, kde se vyžadoval příspěvek na jídlo či ubytování. Pokud je s tím spojená i lehčí práce, třeba jen pár hodin výpomoci týdně, tak je to smysluplný požadavek. I tak se většinou jedná o mnohem menší částky, než byste zaplatili za hostel a jídlo.

Zahradničení
Workaway Indie – zahradničení byla moje oblíbená činnost.

Moje zkušenosti

Osobní zkušenost s Workaway mám sice krátce, jen dva „projekty“, ale načerpala jsem vědomosti o systému také od jiných cestovatelů. Je to určitě jedna z variant pro dlouhodobé cestovatele, a to nejen jak snížit svůj rozpočet, ale také jak se na cestách na chvíli zastavit a usadit, zapojit se do něčeho, co vám dá pocit seberealizace. Ten totiž při dlouhých cestách občas chybí a člověk zjistí, že se jen neustále přesunuje z místa na místo a tak trochu bezcílně bloudí.

Dobrovolničení může také být zajímavou pracovní zkušeností. Já jsem například pomáhala s internetovým marketingem, psaní promo článků v několika jazycích pro jednu jógovou školu v  Rishikeshi. Musím říct, že to nebylo tak jednoduché, jak jsem si myslela, a první dny jsem se docela zapotila, než jsem se v „nové práci“ trochu rozkoukala a zjistila, jak na to. Naučila jsem se nové věci a bylo příjemné pracovat v jejich kolektivu. Takže s Workaway můžete růst i profesně, pořád se máme co učit. Někdy můžete nabídnout vaše vědomosti a někdy je můžete touto výměnou i získat.

Workaway není zadarmo, ale poplatek za registraci mi nepřipadá nijak závratný. Internetová komunita by mohla být lépe administrovaná, ale svému účelu zatím slouží docela dobře, jen nevím, jaká bude situace s rozrůstajícím se počtem projektů.

Hry s dětmi
Workaway Indie

Zkušenosti ne vždy dobré

Bohužel ne vždy se jedná o zkušenost pozitivní. Za sebe musím říci, že zejména v Indii bych byla jako samotná žena opatrná. Moje obavy potvrdila kamarádka, která pracovala přes Workaway v hotelu na jihu země, v turistické destinaci Goa. Pan majitel projevil hned ze začátku zájem trochu jiný, než bylo popsáno v projektu. Naštěstí neměla žádný problém vyjasnit si s tímto pánem, že věci nebudou tak, jak si plánoval. I tak se jedná o nepříjemné situace, které si nikdo z nás nepřeje. Vždycky myslete na zadní vrátka, na to, aby někdo věděl, kde a s kým jste, a hned ze začátku si ujasněte situaci a v případě nepříjemností odejděte. Věřte své intuici. A nikdy nedávejte z ruky svůj pas, vytvořte si zalaminovanou kopii hlavních stránek pasu, stránky s vízem, to všem v ubytovacích zařízeních stačí pro vyplnění nahlašovacího formuláře a vy se tak nikdy nedostanete do svízelné situace.

Festival Holi plný barev
Workaway Indie – měla jsem štěstí a vyšla na mě oslava Holi, barev vzduchem opravdu lítalo hodně.

Několik dobrých rad na závěr

Až si začnete vybírat místo k dobrovolnictví, buďte připravení na to, že někteří ze zaregistrovaných hostitelů si dávají docela na čas s odpovědí. Takže nespoléhejte na jediný projekt, napište raději více lidem, vyžádejte si jejich telefonní čísla, prostě buďte aktivní! Obzvláště, pokud se chystáte do Indie. :) Navíc už z komunikace poznáte, jestli si s hostiteli sednete, nebo byste měli pokračovat v hledání.

Nechtějte zázraky a nemějte příliš velká očekávání. Některé projekty se mohou v popisu podstatně lišit od reality, a to ne vždy negativně. Ale je vždy lepší být otevření všemu, co přijde, než si dělat dopředu nějaké konkrétní představy.

Komunikujte. Vaše nejistoty ohledně práce, ubytování a stravy je lepší si vyříkat hned na začátku. Každý jsme jiní. Někdo se přizpůsobí za pochodu a někdo si potřebuje věci ujasnit hned. Nebojte se se svými hostiteli promluvit, je to vzájemná výměna, tak by měly být spokojené obě strany.

Buďte flexibilní, dejte si na čas. Vždycky to chvilku trvá, než se na novém místě rozkoukáte a zjistíte, jak tam věci fungují. Navíc se třeba dostanete k práci, kterou jste nikdy nedělali, a tak budete mít na začátku co dělat, než se všechno naučíte.

Nebojte se sbalit batoh a jít, nikdo vás na místě nedrží a někdy nám místo nebo lidé prostě nesednou a není to ničí chyba. Také se vám může naskytnout něco jiného, nebo vás prostě vaše intuice bude táhnout dál. I o tom to je. A pokud to jasně sdělíte vašemu hostiteli, vše je v pořádku.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!

1 komentář u „Workaway – další možnost, jak bydlet zadarmo“

Komentáře