Solné jezero Salar De Uyuni, Bolivia

Salar de Uyuni – největší solná pláň na světě, Bolívie

Salar de Uyuni je bezesporu pro spoustu lidí velkým lákadlem. Ať už typických cestovatelů – batůžkářů anebo klasických turistů s cestovkou. Láká především kvůli své jedinečnosti. Nekonečně dlouhé bílé pláně a ostrovy s obřími kaktusy místy působí, jako kdyby se člověk ocitnul někde na jiné planetě. Bílo, kam oko dohlédne.

Ostrovy s obřími kaktusy a pohřebiště lokomotiv

Koneckonců i mě tohle místo lákalo spoustu dlouhých let, aniž bych v té době ještě tušil, jak se vlastně jmenuje. Mé srdce si tenkrát získalo, když jsem viděl několik fotek již zmíněných obřích kaktusů a také velice zvláštního místa – pohřebiště lokomotiv uprostřed pouště.

Kaktusy na ostrovech Salar de Uyuni, Bolívie
Kaktusy na ostrovech Salar de Uyuni, Bolívie

Butch Cassidy a Sundace Kid

Místo plné zrezavělých vraků lokomotiv uprostřed pouště vás nechá se v myšlenkách na chvilku přesunout do dob Butch Cassidyho a Sundance Kida. Celé je to navíc umocněné ještě faktem, že tihle dva pistolníci se specializovali na vykrádání bank a vlaků. A skutečně právě Bolívie se jim stala osudnou a je místem jejich posledních kroků na útěku.

Hřbitov vlaků, Bolívie
Hřbitov vlaků, Bolívie

Obecné informace

Solná pláň Salar de Uyuni byla dříve dnem dnes již vyschlého jezera, je v nadmořské výšce 3 650 m n. m. a má rozlohu 10 500 km2. Pláň údajně obsahuje až 10 miliard tun soli, z čehož je 25 000 tun každý rok vytěženo pouze jedinou společností.
(Zdroj: Wikipedia.org)

Pár zajímavostí na závěr

Na pláni je tak ostré slunce a UV záření, že těžaři, pracující celý den, musí být od hlavy až k patě zahalení do různých šátků a brýlí, připomínající mnohdy až brýle na svařování plamenem.

Zdejší slaný vzduch je ale tak agresivní, že i přes to všechno se jim mnohdy olupují části kůže z obličeje a rukou. Jejich jediným zdrojem energie je ustavičné žvýkání listů rostliny koka.

Jednou z hojně navštěvovaných zajímavostí jezera Salar de Uyuni je zcela určitě i solný hotel, postavený celý ze soli, respektive ze solných kvádrů, které se zde používají běžně jako stavební materiál. Hotel je dnes již bohužel zavřený, ale podél břehu jezera vzniklo pár podobných staveb ze soli, kde se dá stylově při putování přes solné pláně přespat.

Každý rok, když dojde na Salar de Uyuni k záplavám, se díky svému bílému podkladu a jeho odrazivosti stane největším přirozeným zrcadlem na světě.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

2 komentáře u „Salar de Uyuni – největší solná pláň na světě, Bolívie“

Komentáře