Archiv pro rubriku: BLOG

Pěšky po hranicích Československa pro dobrou věc – 2. měsíc na cestě

Tentokrát píši z nejvýchodnější obce ČR – Bukovce. Již mám za sebou celé Česko a v nohách přes 2100 km. Přes trojmezí opouštím svoji rodnou zem a teď bude na delší dobu mým domovem Slovensko.

Od minulého článku jsem stihl přejít Národní park České Švýcarsko, přes nejsevernější bod ČR jsem vykroužil Šluknovský výběžek a začal část přes CHKO Lužické hory, které se mi líbily především z německé strany. Za nimi, kousek od Višňové se dokonce objevily neskutečné močály. Na 2 dny se ke mě přidal Petr Kosek, zřejmě největší odborník u nás na ultralehké vybavení a extrémní, dlouhé pochody. Byly to skvělé 2 dny.

Močály za Lužickými horami…

Vykroužil jsem další, Frýdlandský výběžek a dorazil do Jizerských hor, které mě uchvátily. Zvlášť podél hranic jsou velmi zajímavá místa, rašeliniště, Pytlácké kameny a cesta podél řeky Jizery je také krásná.

Řeka Jizera…

Pančavský vodopád v Krkonoších…

Přes Harrachov a hraniční přechod jsem pak dorazil do našich nejvyšších hor – Krkonoš. S velkým stoupáním na mě čekalo i poměrně ochlazení. Přes pramen Labe jsem pokračoval dál až na Sněžku, odkud vede celou dobu krásná hřebenovka přímo po hranicích až v podstatě na konec národního parku. Na 2 dny se tu ke mně přidala kamarádka se kterou jsme došli až do CHKO Broumovsko. Prošel jsem přírodní rezervaci Broumovské stěny až do Náchoda a pomalu se začal blížit k Orlickým horám, které se mi také velmi zalíbily. Nejvíce mě ale uchvátil kostel v Neratově. Nikdy jsem tak krásný kostel a s takovou energií neviděl. Člověk to však musí zažít na vlastní kůži, těžko popisovat.

Uvnitř Neratovského kostela – Orlické hory…

Čekala mě přírodní rezervace Králický Sněžník a část Dolní Moravy. Především z vrcholu Králického Sněžníku byl úžasný výhled na celé Jeseníky, Rychlebské hory a samozřejmě i na polskou stranu. V Rychlebských horách jsem to vzal přes Borůvkovou horu, na jejímž vrcholu stojí krásná rozhledna. Za celou cestu už jsem byl na mnoho rozhlednách a řekl bych, že neznám žádnou jinou zemi, která by jich měla tolik. Potkal jsem se tu také konečně s borcem, který jde také Československo po hranicích, ale opačným směrem. Od začátku svých cest jsme byli v kontaktu a tak bylo fajn se konečně také vidět.

Setkání s Rosťou – dalším poutníkem po hranicích ČSR…

Osoblažsko a část Jeseníků jsem prošel pouze okrajově a dostal jsem se až do Krnova, kde už na mě čekala s pohoštěním kamarádka, také vášnivá cestovatelka. Po delší době jsem si tu dal volný den, protože jsem tento měsíc zvýšil intenzitu a chodím denně někdy i přes 50 km. Kamarádka mi tak alespoň ukázala své rodné město a čirou náhodou jsme tu ještě potkali další dva zajímavé cestovatele.

Výhled z Králického Sněžníku…

Z Krnova jsem pokračoval poměrně nezajímavou cestou do Opavy, Karviné a Českého Těšína. Až nad Třincem jsem se konečně zase dostal ke krásným lesům a pralesům a především jsem začal Slezské Beskydy.

Od kamarádky jsem dostal čepici Foresta Gumpa…

Na cestě mám především štěstí na různé lidi. Zhruba tak dvakrát do týdne mi někdo nabídne nocleh u sebe a jinak spávám většinou v lese pod širákem. Často to jsou opravdu skvělá setkání, která mi vlijí zase spoustu energie do žil. I když už jsem po dvou měsících fyzicky velmi unavený, tak setkání s pozitivně naladěnými mě vždy velmi povzbudí. Jsem velmi zvědavý, jak moc bude patrný rozdíl mezi českou a slovenskou mentalitou.

Především ale během cesty vyprávím příběh malé Emičky, pro kterou tuhle cestu dělám. Zatím se mi pro ni podařilo vybrat cca 70 000 Kč. Budu moc rád, když i vy přiložíte pomocnou ruku a pošlete pár drobných na sbírkový účet 2700501868 / 2010 variabilní symbol 111.

Cestu můžete sledovat na stránce Cesta za sny na Facebooku a budu moc rád, když budete cestu šířit mezi další lidi.

Děkuji.

Věčný optimista a trochu také blázen (v dobrém slova smyslu). Především se věnuji fotografování a v posledních letech se soustřeďuji na dálkové pochody spojené s dobročinnými úmysly. Zajímám se také o východní kulturu, o buddhismus, hinduismus a o to jak inspirovat lidi a udělat svět lepším.
O mých dobročinných projektech píšu blog Cesta za sny.

20 nejčtenějších článků roku 2016 na ŽivotNaCestách.cz

Ještě než se společně podíváme na seznam nejčtenějších článků roku 2016 na webu ŽivotNaCestách.cz, rád bych vám všem popřál hodně štěstí, zdraví a lásky do nového roku, spoustu krásných zážitků z cest a ať je ten nový rok zase o něco úspěšnější než ten minulý. Teď už se ale pojďme podívat, které články vás v letošním roce zaujaly nejvíc. Pokračování textu 20 nejčtenějších článků roku 2016 na ŽivotNaCestách.cz

Cestuji, abych fotil. Fotím, abych cestoval. A pak se o to s vámi všemi moc rád podělím tím, že doporučím ta opravdu krásná místa, která stála za to navštívit, vidět, zažít, vyfotit, ochutnat, spatřit nebo si k nim třeba přivonět.

Petr Hirsch: 20 let pěšky kolem světa

Dnes vychází na svou pěší pouť Petr Hirsch. Člověk, který zasvětil svůj život poutnictví. Rozhodl se obejít celý svět! Jak dlouho taková cesta může trvat? Ne méně než 20 let! Pokračování textu Petr Hirsch: 20 let pěšky kolem světa

„Každá cesta nezačíná prvním krokem, ale sněním o něm.“ PR manager, autor článků a autor knihy Nekončící cesta.

Trabant – vskutku stylový stroj na výlet! Beskydy, Česká republika

Když vás přestane bavit cestovat vlakem, autobusem, nebo letadlem, je třeba sáhnout po více dobrodružné alternativě.

Nepopírám výhody auta, kterým se dostanete téměř kamkoliv, neprší v něm na vás, a když je zima tak stačí zmáčknout knoflík a uvést do chodu topení, či se naopak ochladit pomocí studeného proudu klimatizace. Zážitek z cesty samotné je však trochu ořezán, protože díky pohodlí vám „zbude“ jen koukat se z okna, užívat si krajiny a soustředit se na správný směr.

V Trabantu je však vše jiné. Zajet s ním do automyčky je sebevražda. Topení je závislé na tom, jestli jedete do kopce a projetí nerovností na cestě doprovází vygradované zvolání „aaaa“. Pokračování textu Trabant – vskutku stylový stroj na výlet! Beskydy, Česká republika

„Každá cesta nezačíná prvním krokem, ale sněním o něm.“ PR manager, autor článků a autor knihy Nekončící cesta.

Setkání s Martinem Loewem a návštěva jeho diashow turné Západ USA – Oregon v Brně

Včera jsem měl příležitost a velkou čest se osobně setkat, seznámit a pokecat u sklenky lahodného fresh džusu s názvy Tropic a Sluníčko :-), s jedním z našich současných největších profesionálních cestovatelů, který se s námi ve všech možných koutech naší republiky dělí již 14 let o své nádherné fotky a zážitky z cest při jeho multimediálních diashow. Pokračování textu Setkání s Martinem Loewem a návštěva jeho diashow turné Západ USA – Oregon v Brně

Cestuji, abych fotil. Fotím, abych cestoval. A pak se o to s vámi všemi moc rád podělím tím, že doporučím ta opravdu krásná místa, která stála za to navštívit, vidět, zažít, vyfotit, ochutnat, spatřit nebo si k nim třeba přivonět.

Náhodné setkání s cestovatelem Igorem Brezovarem na benzínce

Dnes jsem se zdržel v práci a cestou řešil, jestli natankovat dnes anebo až zítra ráno cestou do práce. A protože jsem jel i tak už poměrně pozdě, rozhodl jsem se, že mě těch pár minut zdržení už nezabije. Jak se později ukázalo, byla to dobrá volba. Po té, co jsem zaplatil a přišel k autu, abych dolil kapalinu do ostřikovačů a omyl si přední okno, se najednou na benzínce objevilo UFO.

Pokračování textu Náhodné setkání s cestovatelem Igorem Brezovarem na benzínce

Cestuji, abych fotil. Fotím, abych cestoval. A pak se o to s vámi všemi moc rád podělím tím, že doporučím ta opravdu krásná místa, která stála za to navštívit, vidět, zažít, vyfotit, ochutnat, spatřit nebo si k nim třeba přivonět.