Pozvánka na výstavu „Metaformy pralesa“ OTTO PLACHT

S velkou radostí píšu tuto pozvánku na výstavu obrazů Otty Plachta. Jedná se o velkou srdeční záležitost. Kdo ví, o co jde, tak jistě chápe, co tím myslím. Výstava umělce a cestovatele, který svůj život zasvětil opravdovému umění v nelehkých podmínkách Peru, kde dodnes žije a maluje.

S Ottou jsem se nyní setkal na jeho vernisáži v galerii Václava Špály, pořídil několik fotografií z výstavy a připravil rozhovor pro Život na cestách, na který se můžete již brzy těšit.

Výstava Metaformy pralesa – OTTO PLACHT

Kdy

27.6 až 31.8.2014

Kde

Galerie Václava Špály, Národní 30, Praha 1

Otevírací doba

11:00 – 19:00 hod.

Autor

OTTO PLACHT, narozen v roce 1962 v Praze. Žije a pracuje v Pucallpě v Peru a v Praze. Studium AVU v letech 1982–1988. Od roku 1984 vystavuje samostatně i společně v řadě domácích a zahraničních galeriích.

Web

www.ottoplacht.com

Metaformy pralesa  OTTO PLACHT

Metaformy pralesa OTTO PLACHT

Pro všechny fandy umění, pro milovníky cestování do zemí jako je Peru jsou jeho obrazy „teleportem“ do života v Peru a zprostředkovaně můžete zažít i vize, které přináší ayahuasca (tzv. víno mrtvých), která je nástrojem léčitelů a šamanů v oblasti, kde obrazy vznikly.

Dalo by se to napsat i opačne, že šamani jsou nástrojem ayahuascy, která jejich prostřednictvím učí, léčí a inspiruje. Barevnost a struktura Ottových obrazů zasáhne a příjemně naladí každého, kdo je schopen vnímat, nehledě na to, zda jste odborníkem či amatérem v oblasti umění.

Metaformy pralesa, Otto Placht

Metaformy pralesa, Otto Placht

Metaformy pralesa, Otto Placht

Metaformy pralesa, Otto Placht

Rozhovor s Ottou Plachtem pro čtenáře webu ŽivotNaCestách.cz ( vpravo Otto Placht, vlevo autor článku).

Rozhovor s Ottou Plachtem pro čtenáře webu ŽivotNaCestách.cz ( vpravo Otto Placht, vlevo autor článku).

Otto Placht odvedl kus poctivé práce a vy ji nyní máte možnost vidět v centru Prahy, v ulici  Národní 30, v Galerii Václava Špály, kde se můžete osobně setkat i s umělcem, který je často na výstavě přítomen. Všem návštěvníkům výstavy přeji skvělou podívanou a příjemný zážitek z Ottových obrazů.

Úvod k výstavě – Otto Placht

Amazonie – tropická džungle i tradiční kosmovize, mundo espiritual – je vlastně přirozeným symbolem permanentní transformace – impermanence, cyklu života, zrození i zániku, mutace jako přizpůsobení se přežití…

To samé jsou mé obrazy – pořád překrývané, proměňující se v čase, reflektující zkušenost prožívání a bytí. Záznamy automatické kresby budované ve vrstvách s koncepcí neustálého návratu k prvotní čistotě výrazu, který ale podléhá okamžité proměně, mutaci, metamorfóze.

Přítomnost jako zhmotnění času zaniká, aby povstala v okamžiku tvoření nová forma, aby se odehrál nový příběh… Příběh v barvách džungle. Letošní „session“ jsem začal v černé. Postupuji ze tmy ke světlu, čepelí nože se prořezávám tmou, a tak nechávám pronikat světlo.

Pracuji těsně před svítáním. Čekám, až záře vycházejícího slunce zaplaví horizont druhého břehu jezera a usuší poslední vrstvy barev. Pokaždé jiný a jinak barevný. Je to rituál, který mě spojuje s duchem džungle.

To, co se zjevuje, jsou asi hlubinné sedliny mé duše, metaformy pralesa, principy proměn přírody, které jsem sám součástí. Končím v okamžiku, kdy cítím, že je cyklus rodících se a mizejících představ dokonán a vnější i vnitřní rozměry prostoru obrazu odráží prožitek aktuální zkušenosti.

Otto Placht

Pokud se vám článek líbil, nejlépe nás odměníte příspěvkem na provoz webu a nebo pronájmem reklamních ploch či jinou formou reklamy na našich stránkách. Velmi potěšíte také lajkováním a sdílením našich článků.

Napsat komentář