Po stopách rybářů, aneb portugalské pláže trochu jinak

Jen tak s batůžkem a v sandálech – žabky se prý na ten 10 kilometrový výšlap nehodí – se můžete vydat po takzvané „Rybářské stezce“, která vede podél pobřeží jihozápadního Portugalska, často nad rozeklanými útesy, prudce spadajícími do skrytých, půvabných malých pláží.

Portugalské pláže

Na nedostatek pláží si oblast Algarve (jihozápad Portugalska) opravdu nemůže stěžovat. Kam jen oko pohlédne, nabízí se výhled písečných výběžků, obklopených zlatavými útesy. Atlantický oceán hraje všemi odstíny modré a láká ke všem možným vodním aktivitám. Především surfing a bodyboarding je tu velmi populární, díky neklidným vlnám, které pravidelně omývají vysoká skaliska. Na své si tu přijdou jak úplní začátečníci, tak surfaři profesionálové. Na mnohých z těchto pláží (např. Praia do Amado – milovaná pláž) se pravidelně pořádají celosvětové soutěže v surfování.

Praia do Amado – milovaná pláž

Praia do Amado – milovaná pláž

Pokud čekáte obrovské komplexy hotelů a pláže, kde zakopáváte o davy turistů, Algarve vás příjemně překvapí. Opak je pravdou. Malé vesničky, kde se každý s každým zná, kde není problém jen tak vyrazit na průzkum po okolí třeba stopem, anebo s karavanem a úplně zapomenout na čas.

Jeskynní útesy nedaleko města Portimão

Jeskynní útesy nedaleko města Portimão

Najdete tu také půvabná horská městečka, kde místní lidé žijí v souladu s přírodou a stále ctí staré tradice, které po generace předávají dál. V jejich okolí se na 110 kilometrech a celkem 75 hektarech rozkládá přírodní park, jež nabízí nespočet příjemných stezek. Ať už se chcete vydat po stopách historické stezky, či vás láká pohled na oceán a stezka rybářů, je z čeho vybírat.

Přes hory, přes doly, řeky a potůčky

První z nich, tedy Historická stezka poutníků a místních obyvatel, je jakousi cestou v čase, do minulosti této půvabné země, která čiší ze starobylých fontán, kostelíků, venkovských domů i celých vesniček, k nimž se váže spousta legend. Kromě kultury stezka vede přes hory a doly, řeky a potůčky a zajímavostí jistě bude také způsob pěstování korkových dubů. Portugalsko totiž patří k největším světovým producentům korku.

Kostelík v městečku S. Teotónio

Kostelík v městečku S. Teotónio

Po stopách rybářů

Rybářská stezka vede podél pobřeží, po starých cestách, používaných původně místními rybáři. Na většinu z těchto míst se nelze dostat se jinak než pěšky, takže vidět a zažít je, patří k takové exkluzivitě návštěvy Portugalska. Každičký krok je dobrodružstvím, které před vámi otevírá stále nové a nové zapomenuté pláže, zdánlivě nepřístupné obyčejným smrtelníkům. Do přilehlých útesů mořský příboj „vykousal“ tajuplné jeskyně, které kdejakého dobrodruha zlákají k bližšímu prozkoumání.

Rota Vicentina: tajuplná jeskyně v útesech

Rota Vicentina: tajuplná jeskyně v útesech

Tip: Nezapomenutelná je část Rybářské stezky, začínající v Zambujeira do Mar, vlnící se podél pobřeží až do Odeceixe, které nabízí naprosto kouzelné západy slunce, obzvlášť počkáte-li si na něj na útesu, ze nějž je výhled na toto malé roztomilé městečko. Celý výlet by měl trvat přibližně 7 hodin, ale určitě počítejte se zdrženími, kdy se budete zkrátka jen kochat výhledy. :)

Rybářská stezka

Rybářská stezka (modrá) a Historická stezka (zelená) – kliknutím na obrázek se zobrazí interaktivní mapa

A když už se únavou na horkém slunku pletou nohy, není nic jednoduššího, než se vysvléct do plavek a osvěžit se v chladných vodách Atlantiku. Na větších plážích, přístupných civilizaci se dokonce takový poutník může zchladit jedním z „cerveja imperial“ (čepované pivo) v místním kiosku.

Ideálním časem k návštěvě Portugalska je právě podzim, kdy horké středozemní slunce ztratí trochu na své intenzitě a nemusíme riskovat spáleniny kůže, nebo dehydrataci (vodu je potřeba přibalit na delší túry do batůžku). Místní tvrdí, že i vlny se lépe kroutí v podzimních měsících, než v létě. Surfařské pláže jsou o něco prázdnější, takže se o vlny nemusíte s nikým dělit.

Říká se, že Portugalsko má ty nejlepší vlny v Evropě

Říká se, že Portugalsko má ty nejlepší vlny v Evropě

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

4 komentáře u „Po stopách rybářů, aneb portugalské pláže trochu jinak“

  1. Tyjo je to pecka :). Já jsem teď na dva měsice v Keni, chtěl bych mít tu možnost cestovat takhle pořád. Moc se mi libí Váš blog, díky za něj.

  2. V červnu se chystáme do Algarve, budeme i hodně cestovat a tak jsme pročetli kde co. O rybářský stezce jsem četla, ale poprvé. Moc zajímavé. Díky.

    1. @Jarka: Určitě se bude líbit, celé to západní pobřeží je kouzelné, stále neposkvrněná příroda, takže stojí za to prozkoumat jí částečně po svých. :)

Napsat komentář