Centrum města Odense - Domkirke a radnice s náměstím Flakhaven

Město hrdé na Andersena i cyklisty – Odense

Vydá-li se člověk za hranice našich západních sousedů, narazí na malou zemi – Dánsko. Země, která se rozkládá na Jutském poloostrově a mnoha dalších ostrovech, z nichž největší jsou Fyn a Sjæland, sice nepatří k evropským „obrům“ ani turistickému mainstreamu, ale zajímavostí nabízí nepřeberné množství. A nejsou to jen větrné mlýny a vyhlášené pivo!

Odense – mysticky pohádkové centrum Fynu

Odense je třetí největší město v Dánském království a zároveň centrum ostrova Fyn. Velikostí se dá porovnat například s českou Plzní, se kterou sdílí i další podobné rysy. Jeho jméno odkazuje na germánsko-nordickou mytologii a je odvozeno od nejvyššího boha Odina (boha války, vítězství a moudrosti).

Centrum města bylo původně situované kolem dvou výrazných dominant – katedrály v typickém stylu cihlové gotiky (Sank Knuds Kirke neboli Odense Domkirke) a neogotického kostela Sankt Albani Kirke.

Flakhaven a Sankt Albani Kirke, Odense
Hlavní náměstí Flakhaven (radnice) a Sankt Albani Kirke (v pozadí)

Z původní zástavby středověkého města se kromě katedrály (Domkirke) zachovalo několik domů, které však padly za oběť výstavbě hlavní komunikace protínající centrum (2. polovina 20. století). A tak nejstarší dochovaná obytná zástavba v centru města pochází z 15. a 16. století.

Nejstarší část Odense (ulice Overgade)
Nejstarší dochovaná zástavba v Odense (ulice Overgade)

V této nejcennější městské části návštěvníka překvapí množství svébytných hospůdek, kaváren a drobných obchodů s nejrůznějším sortimentem. A kdyby se náhodou stalo, že žádná z restaurací nebude ta „pravá“, na ulici Vestergade (volně navazující na Overgade) si zaručeně vybere každý!

Nedaleko Overgade se také pravidelně konají farmářské trhy, které se i mezi místními obyvateli těší velké oblibě. Kromě typických produktů i méně obvyklého zboží tu lze zažít i místní folklor a prohodit pár slov se svéráznými domorodci.

Odense trh
Trh na náměstí Sortebrødre Torv

Není náhoda, že i pohádkové postavičky patří na seznam nabízených produktů – nacházíme se totiž ve čtvrti, kde se narodil a žil velikán dánské literatury a světoznámý pohádkář Hans Christian Andersen (1805 – 1875).

Hans Christian Andersen v Odense
Hans Christian Andersen v Odense

Andersen nebyl jen autorem pohádek – publikoval poezii i drama, ale nejvíce ho proslavily právě příběhy pro děti. Pravděpodobně nejznámější z nich je pohádka Ošklivé káčátko (v originále Den Grimme ælling), Cínový vojáček (Den Standhaftige Tinsoldat), Císařovy nové šaty (Kejserens nye Klæder) nebo Malá mořská víla (Den Lille Havfrue). Odkazy na dílo světového věhlasu lze najít ve městě doslova na každém kroku (v podobě plastik, které ilustrují právě tyto známé příběhy) a místní jsou na svého rodáka patřičně hrdí.

S pomocí odkazu Hanse Christiana Andersena je možné Odense i lépe poznat. Návštěvníci se mohou třeba inspirovat „soutěží“, která prověřuje investigativní schopnosti jednotlivců, kdo odhalí všechny pohádkové sochy. Napovíme, že se nacházejí pouze v blízkosti centra města a je jich celkem 12. Pomoc můžete najít na oficiálním turistickém webu města OdensePokud vám bude úkol připadat příliš snadný, můžete zapátrat po českých názvech původních příběhů.

Císařovy nové šaty
Císařovy nové šaty (Vestergade)

Odense – hrdé město cyklistů

Při návštěvě Odense není možné minout stovky cyklistů, kteří denně proudí městem, ať už po cestě do práce, školy, na nákup, do knihovny, na vlak nebo na rande. Město se jim přizpůsobuje a snaží se lidem cestujícím na kole vycházet maximálně vstříc. Ne nadarmo se také prezentuje sloganem Odense – den cyklisterne by (město cyklistů).

Používání jednostopého dopravního prostředku poháněného vlastní silou je bezpečné, rychlé a spolehlivé. Pro turistu není těžké si na takový způsob dopravy zvyknout, zvlášť je-li vám k dispozici síť propojených cyklostezek, dostatek parkovacích stání i místa, kde je možné dofouknout prázdnou duši. Samozřejmost? V Dánsku ano! A nemusíte být ani příliš sportovně zdatní – v Odense vám bude stačit jeden převod, neboť na strmé kopce tu narazíte málokdy.

Odense - cyklistika je součástí každodenního života místních
Odense – cyklodoprava je součástí každodenního života místních obyvatel.

A jak cestovat do Dánska?

Existuje mnoho způsobů, jak se do Skandinávie dostat – není to přeci jen tak exotická destinace a spojů funguje několik. Pomineme-li cestu vlastním autem, je možné využít přímého lůžkového vlaku z Prahy do Kodaně (zastávka Odense). Vyráží každý večer z Prahy a druhý den dopoledne dorazí do dánského hlavního města. Oproti autobusovým linkám, které jezdí z Prahy do Kodaně (bez možnosti vystoupit v Odense), a leteckým spojům u vlaku odpadá starost s přesunem mezi dánskými městy.

Stále váháte, zda vyrazit objevovat „sever“? Kvůli tomu nemusíte až do Laponska!

Inspirací nechť jsou slova Hanse Christiana Andersena, který sám procestoval za svůj život 26 zemí (vč. České republiky):

At rejse er at leve – Cestovat znamená žít

Pokud se vám článek líbil, nejlépe nás odměníte příspěvkem na provoz webu anebo pronájmem reklamních ploch či jinou formou reklamy na našich stránkách. Velmi potěšíte také lajkováním a sdílením našich článků.

Komentáře