Káva a kávová kultura ve Finsku

České republice se rozmáhá kávová kultura, města se plní stále lepšími a kvalitnějšími kavárnami a člověk si zvykne na určitý standard. Když se pak vydá do zahraničí, hledá i tam, kde si dát dobré kafe. Vzhledem k tomu, že Finové jsou ve spotřebě kávy na osobu mezi světovými leadery, můžete očekávat, že kavárny tady budou na každém rohu. Ale jsou dobré? S čím se vlastně ve Finsku setkáme?

Překapávaná káva a „pulla“

Klasická finská kavárna – kahvila – vám nabídne zejména překapávanou kávu. Můžete si vybrat, zda chcete větší nebo menší hrníček, sami si ho naplníte kávou ze skleněné konvice, případně přimícháte mléko, smetanu, mléko bez laktózy, sójové mléko, cukr, hnědý cukr či umělé sladidlo. Myslí tady opravdu na všechny. Cena takové kávy se pohybuje kolem 2 – 3 €. Občas máte v ceně i jedno dolití hrnečku zdarma. Pokud byste rádi espresso, cappuccino či latté, musíte zaplatit víc, většinou 3 – 4 €.

Kavárny nejčastěji fungují jako samoobsluhy. Po zaplacení kávy si ji sami nalijete a dochutíte.

Finové si ke kávě také rádi dávají něco k zakousnutí. Typická je tzv. pulla – máslová sladká houska s kardamonem, ale z podobného těsta s tímto návykovým kořením si můžete koupit také třeba korvapuusti (podobný našemu skořicovému šnekovi) nebo munkki (smažená koblihová variace na stejné kardamonové téma oblíbená zejména v Tampere). Já osobně jsem si na ni a podobné věci vytvořila takovou závislost, že si je občas peču i doma (ať už je to moje “doma” zrovna kdekoliv).

Pulla a korvapuusti – klasická nabídka sladkého pečiva ve finské kavárně, těsto má lehce exotickou chuť kardamonu

Kávové řetězce i novinové stánky

Kdyby byly ve Finsku jen malé kavárny, svět by byl krásný… Ale tak jako všude jinde na světě, i tady existují velcí hráči na trhu – řetězce finské či mezinárodní. Ty zahraniční nemusím ani představovat, ale zmínila bych jeden z těch finských. Pod jménem Coffee House ho najdete ve všech větších městech minimálně jednou, dále pak na letištích, na nádražích a občas i na větších benzinkách. Kvalitou neurazí, z nabídky si určitě vyberete. Já bych se ale stejně raději poohlédla po nějaké místní kavárně, nejlépe takové, kde dělají vlastní a čerstvé domácí dobrůtky ke kávě. Ve Finsku totiž kávu jedině s pullou!

Ne vždycky však mají spěchající lidé čas si na kávu nebo pro kávu zajít do kavárny, a tak dost často využívají také jiných míst, kde se dostanou ke svému životabudiči. Jsou jimi například stánky a prodejní pulty v supermarketech nebo novinové stánky všude po městě s názvem R-kioski. Divíte se? No, ve Finsku se v nich prodává trochu širší spektrum věcí než u nás, například drobné občerstvení, bagety, čokolády, sladkosti, chipsy nebo právě kafe. Do kelímku s sebou, za nižší cenu a horší kvality. Máte-li tedy kofeinový absťák, jste na ulici a nevíte o žádné kavárně, hledejte žluto-modro-bílé nápisy hlásající R-kioski. Tam vás na chvíli zachrání.

Méně nároční nebo extrémně závislí by měli na ulicích hledat nápis R-kioski, kde si můžou koupit kávu do kelímku s sebou.

Italské značky kávy moc nehledejte…

Finové si léta libují spíše ve světlejším způsobu pražení, a proto si kávu raději praží sami nebo kupují od sousedů ve Švédsku, než by ji dováželi od Italů. Tím nechci říct, že italskou kávu ve Finsku nenajdete. Naopak, najdete všechno. Jen už léta vídám poměrně častěji finské značky než ty italské. Mezi nejznámější z nich pak určitě patří káva Paulig, kterou nabízejí i ve zmiňovaných novinových kioscích. Ale i v malých městech se setkáte s lokálními pražírnami, které ve větší či menší míře přiživují kávový trh. Potom je jen na vás, do jaké kavárny a na jakou kávu si zajdete.

Když hledáte a poptáte se, narazíte ve Finsku také na řadu malých pražíren nabízejících kávy z celého světa.

Při své poslední návštěvě jsem si všimla, že už je v kavárnách také poměrně běžné nabízet dva druhy překapávané kávy. Někdy je rozdíl v intenzitě pražení, jindy máte na výběr spotřební kávu a kávu fairtradovou. A pokud jste ze všech těch možností nervózní a nevíte, co si dát, buď dělejte to, co ostatní, anebo se zeptejte. Finové jsou i přes svou pověst velice sdílní a hlavně valná většina mluví anglicky.

S jazykovou bariérou si nemusíte dělat hlavu, i malé kavárny nabízejí své menu dvojjazyčně.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

Komentáře