Jezero Titicaca - Rodinka Urů na lodičce

Plavba lodí po jezeru Titicaca v Peru

Jezero Titicaca je nejvýše položené komerčně splavné jezero na světě (a zaslouží si, nejen díky tomu, určitě o něco delší článek než normálně – aspoň budete mít nějaké čtení na víkend). Lovci senzací rádi vynechávají přídavná jména „komerčně splavné“, čímž se jezero rázem promění v nejvýše položené jezero na světě.

A to je samozřejmě lež a neuvěřitelný blábol. Ale na druhou stranu zase zcela záměrně senzace a velké lákadlo pro turisty honící se za všemi možnými nej.

[wpgmappity id=“45″]

 

Koneckonců tak je tomu se vším na světě. Například takové město La Paz, ke kterému od jezera Titicaca nakonec doputujeme. O něm se zase pro změnu říká, že je nejvýše položené hlavní město na světě. Škoda jen, že není ani nejvýše položené a už tuplem ne hlavní město. Je tak pouze mylně označováno, protože je to zřejmě nejznámější nebo jediné známé velké město Bolívie. Jen tak pro doplnění – hlavním městem Bolívie je město, které se jmenuje stejně jako jeden z hrdinů seriálu Útěk z vězení – Sucre.

To už jsme ale zajeli dál, než bylo zatím potřeba a než jsme chtěli, protože na jezero Titicaca bych se pak později rád podíval i z opačné strany – z Bolívie.

Ale teď zpátky na peruánskou stranu…

Titicaca totiž může nabídnout i bez nějakého zbytečného zkreslování skutečnosti hned několik nej. V první řadě se jedná o největší jezero v Jižní Americe, ve druhé řadě o největší vysokohorské jezero a do třetice, jak už jsem zmiňoval, nejvýše položené jezero s pravidelnou (komerční) lodní dopravou na Zemi.

Pár obecných informací a čísel

Rozloha jezera Titicaca je 8 562 km², je 204 km dlouhé a v nejširším bodě až 65 km široké. Průměrná hloubka se udává kolem 107 m, maximální hloubka až 283 m. Jezero leží na náhorní plošině Altiplano v Centrálních Andách v nadmořské výšce 3 812 m.

Naše pouť k jezeru Titicaca směřovala od města Arequipa do města Puno. To je totiž skvělé výchozí místo k plavbě po tomto jezeru a návštěvě vskutku jedinečných plovoucích rákosových ostrovů Los Uros. Zní to hrozivě, že? ;-) Ale nebojte se, žádné nepříjemné vyšetření vás tam nečeká! Spíše naopak!

Jezero Titicaca - příjezd do města Puno
Jezero Titicaca – příjezd do města Puno

Tajemní lidé z kmene Uru žijí na plovoucích ostrovech z bambusu

Místní obyvatelé – Urové, kteří na těchto uměle vybudovaných ostrovech žijí, jsou často označovaní jako tajemný národ s černou krví. Žijí zde na ostrovech a kromě toho se také starají, aby se ostrovy nepotopily.

Jezero Titicaca - Rodinka Urů na lodičce
Jezero Titicaca – Rodinka Urů na lodičce

V médiích se běžně píše, jak i v 21. století žijí bez jakýchkoliv technických vymožeností apod. Nedalo mi to a trošku jsem zapátral a pak se i poptal – buďte v klidu, finále Ligy mistrů shlédnou na satelitu poháněném solárním panelem úplně stejně jako my tady u nás… :-)

Místní obývací pokoj ... Povšimněte si prosím solárního panelu vedle, který napájí televizi :-D
Místní obývací pokoj … Povšimněte si prosím solárního panelu vedle, který napájí televizi :-D

Z čeho jsou ostrovy tvořeny

Ostrovy jsou vytvořeny z několika vrstev bambusu, které se přes sebe vzájemně skládají do křížících se vrstev. Jelikož několik spodních vrstev je ponořeno ve vodě a tak rychle uhnívají, je třeba je neustále (mám pocit, že říkali minimálně 1x týdně) seshora doplňovat novými. Podle mě boj s větrnými mlýny, podle Urů životní styl a tradice, podle peruánské a bolivijské vlády nejspíš skvělé lákadlo na turisty a zlatý důl této jinak poměrně chudé oblasti.

Prezentace lepší než v Microsoft Powerpointu

Jeden z místních nám velice podrobně popsal a na improvizovaném loutkovém divadýlku názorně ukázal, jak vlastně tyto ostrovy fungují, jak se o ně musejí starat a doplňovat nové vrstvy apod. Při té příležitosti jsme měli možnost ochutnat rákos, ze kterého se ostrovy tvoří a musím říct, že byl opravdu velice chutný, až se mi tomu nechtělo věřit.

Jezero Titicaca - Prezentace principu stavby ostrova
Jezero Titicaca – Prezentace principu stavby ostrova

Dozvěděli jsme se také, že ostrovy jsou zespodu kotveny lany, aby se kvůli větru nemohly volně pohybovat po jezeře. Jako po každé správné přednášce následoval business. Stylově oblečená malá holčička, zřejmě s paní mámou, připravily ke koupi pár krásných suvenýrů, inu obchod je obchod.

Jezero Titicaca - Příprava prodeje suvenýrů
Jezero Titicaca – Příprava prodeje suvenýrů

Na druhou stranu ty peníze z prodeje alespoň zůstávají jim, narozdíl třeba od vstupného, a Urové pak za to tady mohou žít, nakoupit si ve městě základní potraviny atd.

Jezero Titicaca - nádherné, ručně tkané šátky.
Jezero Titicaca – nádherné ručně tkané šátky.

Pohybovat se po ostrově, který je jen z bambusu, je zvláštní pocit. Doslova nemáte půdu pod nohama. Jen jsem čekal kdy šlápnu a zajedu dolů do jezera pod ostrov. Ale není třeba se bát, drží to dobře (když to udrželo mě), jen je to ze začátku trošku nezvyk.

Na ostrovech si můžete zaplatit nocleh a zůstat přes noc!

Jsou zde dokonce vybavení na přenocování a za nějaký poplatek si můžete přímo na ostrově zaplatit nocleh, což jsme nevěděli a už měli zaplacený hotel. Ten den byl totiž zrovna Silvestr, a tak jsme chtěli zažít silvestrovské veselí ve městě. Kdybych to ale tušil předem, jeli bychom rovnou sem i s věcmi a s partičkou skvěle naladěných Mexičanů a zůstali spát na ostrově a mohli tady velice stylově oslavit Silvestr. No co už, příště…

Bouřka nad jezerem Titicaca v předvečer silvostrovské noci

Když jsme odplouvali, blížila se v pozadí And poměrně velká bouřka. V kombinaci se západem Slunce tak hrála obloha nádherně všemi barvami. Někoho z té „ostrov párty night“ jsme pak potkali o několik dnů později a říkal, že ta noc na ostrově byla spíše noční můrou nez zážitkem. Přístřešky stlučené jen z pár desek, a tak jim bylo zima, pršelo tam ze všech stran a prý se vůbec nevyspali.

Jezero Titicaca - blížící se bouřka nad jezerem Titicaca.
Jezero Titicaca – blížící se bouřka nad jezerem Titicaca.

Pouliční nepokoje v Bolívii?! To nám tak ještě scházelo!

My museli brzy ráno vstávat a vyrazit na autobus směrem do Bolívie, a tak jsme šli stejně brzy spát. Když jsem se to později dozvěděl, byl jsem vlastně i rád, že jsme tam nezůstali. Z televize, kde jsme čekali na odpočet půlnoci, na nás ze CNN vyrukovali pár minut po půlnoci s tím, že v Bolívii propukly pouliční nepokoje. Místy o nich mluvili ve smyslu, že propukla občanská válka po té, co prezident v novoročním projevu oznámil, že zdraží o cca 300 % pohonné hmoty, aby tak zabránili překupníkům, kteří sem jezdí kupovat levný, státem dotovaný benzín a naftu a prodávají ji „draze“ (na jejich poměry ano, u nás bychom jim utrhli ruce, i kdyby to prodávali ještě trojnásobně dráž…) v Peru.

O tom, co nás čekalo ráno na cestě do Bolívie, a jak to všechno nakonec dopadlo, se dočtete v dalším pokračování článku o jezeru Titicaca. Tentokrát ale z opačné strany – z území Bolívie.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

3 komentáře u „Plavba lodí po jezeru Titicaca v Peru“

Komentáře