Jak se vyhnout davům v Angkor Watu, Kambodža

O angkorských chrámech toho již bylo napsáno a řečeno spousta, pro mnohé jsou symbolem Kambodže, vždyť Angkor Wat je i na státní vlajce. Jsou tou nejnavštěvovanější památkou země a také jednou z nejnavštěvovanějších památek jihovýchodní Asie. Jsou nádherné, úžasné, dechberoucí.

Angkor Wat
Nejznámější a nejvelkolepější chrám Angkor Wat

Představte si pocit, který zažíval Henri Mouhot, když v roce 1860 pro západní svět znovuobjevil tyhle úžasné lidské výtvory. Říkám znovuobjevil pro západní svět, protože místní o chrámech samozřejmě věděli, žili jen několik kilometrů od nich, jen jim prostě nepřikládali význam. Často podsouvané tvrzení, že Francouzi Angkor objevili, je naprosto zcestné.

Angkor Wat je chrámem nejznámějším, nejfotogeničtějším, avšak zdaleka ne jediným. Na rozloze asi 1 000 km2 se tu rozkládá přes 1 000 chrámů z rozdílného materiálu, doby, v různém stavu (památka UNESCO zahrnuje 400 km2 a přes 600 chrámů). Již z daných čísel tedy vyplývá, že některé chrámy budou navštěvované daleko více než jiné.

Preah Khan
Jeden z chrámů na Velkém okruhu – Preah Khan

Turisté v Angkoru

Turisté sem v určitém větším množství začali jezdit v podstatě až po smrti Pol Pota v roce 1998, kdy v zemi konečně dozněl přízrak občanské války. Návštěvníků rok od roku přibývalo, až se z chrámů v posledních letech stal neuvěřitelný turistický cirkus. V roce 2017 přijelo necelých 2,5 milionů turistů, plánem místní správy je však do 5 let získat dvojnásobnou roční návštěvnost.

Cirkusem se opravdu dá nazvat to, co se děje v útrobách chrámů, jejich okolí či městě Siem Reap. To bylo ještě před sto lety větší vesnicí, dnes však těží z cestovního ruchu, který živí většinu z jeho čtvrt milionu obyvatel. Město je plné hotelů, restaurací, masážních salonů, tuktukářů nabízejících své služby. Chrámy stavěné jako tichá sídla bohů jsou zase plné turistů. Jak to udělat, aby člověk alespoň trochu uprchnul davům a prožil takzvaný genius loci?

Dav na hlavní ose procházející Angkor Watem
Dav na hlavní ose procházející Angkor Watem

Tipy

Vstupenka

Do komplexu si můžete koupit vstupenku na 1 den, 3 dny či 7 dní. Sedmidenní možnosti využijí jen skuteční nadšenci a těch je poskrovnu, třídenní i jednodenní varianta jsou mezi turisty velmi oblíbené.

První tip je tedy koupit správnou vstupenku, doporučuji tu třídenní, která vám dá prostor podívat se i do méně navštěvovaných chrámů. S jednodenní vstupenkou se totiž stíhá jen „to hlavní“ – tedy nejvíce navštěvované chrámy Angkor Wat, Bayon, Ta Prohm. Můžete sice stihnout ještě klidně 2 nebo 3 dalších chrámy za jediný den, ale s jazykem na vestě a uhnaní. Koupě třídenní vstupenky vám dá možnost chrámy s klidem a rozvahou procestovat a neuřítit se.

Itinerář

Druhý tip je sestavení itineráře. Každý tuktukář či recepční ve městě vám nabídne Malý okruh (Angkor Wat, Angkor Thom s chrámem Bayon, Ta Prohm) a Velký okruh (pravděpodobně Preah Khan, Neak Pean, Ta Som, East Mebon, Pre Rup), třetí den pak bývá volnější, navštěvuje se například vzdálenější chrám Banteay Srei. Málokterý cestovatel se v obrovské záplavě jmen chrámů orientuje a souhlasí tedy s daným itinerářem, což v podstatě chrámy rozděluje na hodně navštěvované a minimálně navštěvované.

Jak to tedy udělat? Pokud máte čas, sestavte si itinerář jinak, domluvte se předem s řidičem tuktuku, či si půjčte skútr, kolo. Krásné chrámy jsou všude okolo, skryté v lese, za odbočkou, trochu dále od centra. Mým šampionem mezi málo navštěvovanými chrámy je Banteay Kdei.

Pořadí

Třetí tip platí hlavně pro malý okruh. Z nějakého důvodu jedou totiž skoro všichni stejně, začínají u Angkor Wat (který má tak nejvíce návštěvníků po ránu), pak pokračují do Angkor Thom (nejnavštěvovanější dopoledne, po 10. hodině) a na konec nechávají Ta Prohm (po obědě). To praktikují hlavně hromadné čínské, korejské a další zájezdy. Rada je tedy jasná, jeďte jinak, navštivte chrámy mimo špičku. Angkor Wat je navíc fotogeničtější navečer.

Kapok na Ta Prohm
Jeden z proslulých stromů – kapoků na chrámu Ta Prohm

Východ slunce

Je 5 hodin ráno a nad Kambodžou tlí hluboká tma, část návštěvníků města Siem Reap se právě potácí ze svých hotelových pokojů s jasným plánem. Míří dnes do komplexu chrámů Angor Wat.

Vstávají takto brzy z jediného důvodu. Angkor Wat je totiž, jako jeden z mála v komplexu, orientován jako symbol smrti k západu, díky tomu nabízí pověstnou scenérii východu slunce, která láká ráno co ráno stovky či tisíce turistů. Mnozí z těch, co si večer nastaví budíky, si to pak ráno sice rozmyslí, ale i tak nebudete při pozorování východu slunce zdaleka sami a do mystického zážitku to bude mít pravděpodobně daleko. Na druhou stranu, pokud se povede východ slunce, můžete zaznamenat úžasné fotky.

Západ slunce

Západ slunce se příliš, jak se tak v turistickém průmyslu říká, „nedělá“ v Angkor Watu, slunce byste totiž měli v zádech. Místo toho se nejčastěji „dělá“ na takzvaných chrámových pyramidách, které mají svým tvarem navozovat horu Meru, mýtické sídlo hinduistických bohů. Z těchto pyramid je krásný výhled, navečer jsou ale přeplněny lidmi.

Pro západ slunce se chodí na dvě pyramidy. Méně navštěvovaná (i tak tu jsou stovky turistů) je Pre Rup, kde slunce zapadne do lesa a pro mnohé může být zážitek zklamáním, druhá je pak Phnom Bakheng (Phnom znamená hora, kopec), odkud je výhled o poznání hezčí, dokonce je vidět Angkor Wat, zde jsou však turistů mračna a pospěšte si raději, abyste se na pyramidu vešli. V horším případě vás místní ochranka již nahoru nepustí.

Dav čekající na západ slunce
Dav, který čeká na západ slunce na chrámu Phnom Bakheng.

Není již na návštěvu chrámů pozdě?

Odpověď je, řekl bych, více než jednoduchá. Ne! A to jednoznačně. Je pravda, že turistů rychle přibývá a už jich tu je opravdu hodně, že vstupné je drahé, že na existenci těchto památek vznikl obrovský byznys, tak to však již dnes chodí a na davy si prostě v cestovním ruchu v moderní době musíme zvyknout.

Angkorské chrámy jsou jednou z nejkrásnějších památek Asie, jsem hrozně rád, že jsem je mohl navštívit a vždy se do nich rád vracím. Samozřejmě jde o jiný zážitek, než který prožívali návštěvníci před několika dekádami, i tak však chrámy na člověka hluboce zapůsobí a zážitek z nich mu utkví v paměti.

Chrám na Velkém okruhu Preah Khan
Chrám Preah Khan na Velkém okruhu
Banteay Kdei
Jedna z bran u chrámu Banteay Kdei

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a nám to udělá radost. Děkujeme!

Komentáře