Jak se stát autorem webu ŽivotNaCestách.cz

Kdo se může stát autorem?

Autorem se může stát každý bez ohledu na věk, pohlaví, vzdělání, názory na řešení aktuálních problémů, politickou příslušnost, národnost anebo jeho aktuální geografickou polohu. Jediné důležité podmínky jsou kladný vztah k cestování, přírodě, fotografování a schopnost dobře formulovat své myšlenky písemně v českém jazyce a znalost tématu, o kterém autor píše.

Co za to?

Pokud nepíšete jen tak pro radost a chcete si psaním pro náš web něco přivydělat a váš testovací článek bude mít u členů redakce a především čtenářů úspěch, existuje tady samozřejmě také možnost, že vám budeme vyplácet autorské honoráře.

Nemůžeme si sice dovolit vyplácet nějaké horentní sumy jako některá velká komerční média, ale ta zase mají kromě mnohem vyšších nároků na kvalitu textů a fotografií také velké množství zájemců o publikování, takže není vůbec jednoduché se do takových médií jen tak bez předchozích znalostí, zkušeností a prokazatelné praxe dostat.

Máte zájem dostávat za své články zaplaceno? Napište nám na adresu redakce@zivotnacestach.cz.

O čem mám psát?

Na webu www.ZivotNaCestach.cz se snažíme vybudovat jakousi “databázi” tipů na krásná a zajímavá místa z našich vlastních cest, díky které se můžeme vzájemně inspirovat, ať už vyrážíme na prodloužený víkend, na cestu kolem světa nebo třeba jen na kole na výlet za krásami naší země do vedlejší vesnice.

Naši čtenáři, kamarádi a známí cestují jak po celém světě, tak po České republice, a i když všichni dobře známe skvěle místa z našich cest anebo v našem okolí, neznamená to, že o nich vědí také ostatní.

„A vvvo tom to je!“

Tímto způsobem jsem si už i mockrát ušetřil odpovědi na věčně se opakující otázky typu: „A mohl bys nám poradit, co se dá ještě v okolí Lednice vidět a kam se jet podívat?“ Když mi má přijet návštěva např. z úplně opačného koutu naší republiky, stačí poslat odkaz na štítek Lednicko-valtický areál a vše je vyřešeno.

Téma musí být ale samozřejmě v duchu zaměření našeho serveru: cestování, tipy na krásná a zajímavá místa, muzea, národní parky, památky, kulturní akce, cyklovýlety apod. Hodně píšeme např. o tipech na místa, u kterých stojí za to se sbalit a jet je vyfotografovat, tedy aspoň já osobně.

Snažíme se neomezovat ani styl vašeho psaní, ale zkuste psát články jako tip na zajímavý výlet, víkend, místo apod. a nezaměňujte prosím styl psaní s psaním osobního blogu. Text by samozřejmě neměl obsahovat žádné urážky, vulgarismy nebo být v rozporu s platnými zákony. Vyhrazujeme si právo váš článek nezveřejnit.

Na webu ŽivotNaCestách.cz píšeme články prostě tak, abychom je narozdíl od článků z našich blogů mohli poslat a dát přečíst např. našim rodičům, kolegům v zaměstnání, šéfům, ale také třeba úplně cizím lidem, které nezajímá, co jsme dnes měli k snídani a že ty nové trekové boty opravdu nesnesitelně už sedmý den tlačí…

O co nám především jde?

Jednoduše řečeno o obsah. Velký důraz totiž klademe na originální a nezávadný obsah a také na to, aby naši autoři popisovali místa a země, se kterými mají opravdu osobní zkušenost a místní znalost.

Díky tomu si můžete být vy, čtenáři Života na cestách, jisti, že vám neservírujeme jen „nějakou omáčku“ nebo díla hromadně nakupovaná a „šitá rychlou jehlou“ lidmi, kteří články píší jako na běžícím páse nebo jen pro peníze apod.

Na kvalitním a originálním obsahu nám zkrátka záleží!

Jak začít psát články pro ŽivotNaCestách.cz?

Pokud se pro nás chystáte napsat váš první článek, zašlete nám prosím e-mail na adresu: redakce@zivotnacestach.cz,

nebo nás zkontaktujte prostřednictvím některé z našich stránek na sociálních sítích:

Jestliže se dohodneme, stačí, abyste se na náš web přihlásil(a) některým vaším účtem z výše uvedených sociálních sítí (nahoře v menu klikněte přímo na první položku „PŘIHLÁŠENÍ“), a napište nám e-mailem nebo na FaceBooku, pod jakým jménem jste se nám na web přihlásili.

Přidáme vám oprávnění vytvářet nové články. Vámi publikované články se na webu ještě neobjeví – před samotným publikováním procházejí ještě kontrolou a schválením šéfredaktorem, takže se nemusíte bát, že by se v případě nějaké chyby článek hned objevil ve špatné verzi publikovaný na webu. To se prostě nestane.

Přidáme vás také do naší uzavřené skupiny našich autorů na Facebooku, do které nemá nikdo jiný přístup. Zabráníme tak situaci, kdy budete zpracovávat téma, o kterém v tu samou chvíli už píše nějaký náš stávající autor nebo je již na webu dostatečně probráno. A poznáte se s ostatními.

V ideálním případě pište článek rovnou na webu. Pokud ale píšete raději offline v nějakém textovém editoru, můžete jej napsat téměř v jakémkoliv textovém programu chcete. Jsme schopni zpracovat články uložené například v Open Office, Microsoft Office – Word nebo i holý text (txt). Články prosím pište vždy s diakritikou (háčky, čárky).

Posílejte nám prosím pouze svá originální díla, která již nebyla publikována někde jinde! Kopie článků z časopisů, knížek nebo cizích webů bez povolení autora za žádných okolností nezveřejňujeme!

Abychom si mohli nějak ověřit vaše schopnosti, styl, jakým píšete, a zajímavost vašeho textu, počítejte s tím, že váš první článek přijmeme jen na zkoušku, bez nároku na honorář. Pokud se nám, a především čtenářům, bude váš článek líbit, teprve poté se dohodneme na dalších podmínkách a podrobnostech.

A co obrázky k článkům?

Při psaní článku přímo v prostředí redakčního systému na webu můžete obrázky rovnou nahrávat na web a vkládat do článku. Obrázky posílejte vždy jen své vlastní, případně od autorů, kteří vám k tomu dali písemné svolení.

Ideální počet fotografií je velice těžké stanovit – někdy vše řekne jedna fotka, jindy jich ani 10 nestačí! Do článku se snažíme vkládat ideálně alespoň 3 – 5 fotek. Pokud chcete fotek ukázat víc, dá se na konci článku vytvořit galerie fotek anebo můžeme připravit samostatnou fotogalerii.

Rozlišení fotek již není nutno nějak razantně upravovat, protože jsme změnili hosting, kde nás prostor již nijak neomezuje. Samozřejmě nahrávat fotky v původním rozlišení digitální zrcadlovky, jako např. 24 Mpx apod., postrádá smysl a bude lepší, když je zmenšíte na nějaký rozumnější rozměr. Pokud zvládáte alespoň základní úpravy fotek, bude to jistě velkou výhodou, ale není to podmínkou.

Fotky před nahráváním na web hezky pojmenovávejte, ať se je dá i později dohledat. Název DSC_1184 je sice fajn, ale nikdo už nikdy nepozná, o jakou jde fotku, a hlavně ji už zpětně nedohledá. Názvy souborů je pro jistotu lepší mít bez diakritiky.

Více informací o tom, jak psát správně článek, najdete na stránce „Jak psát článek na web ŽivotNaCestách.cz

Zveřejníte mi na ŽivotNaCestách.cz jakýkoliv článek?

Ne! Vyhrazujeme si právo odmítnout článek, pokud podle našeho názoru není svým zaměřením vhodný pro web www.ZivotNaCestach.cz či odporuje platným zákonům. Zveřejnění reklamního PR článku je po dohodě možné, ale jeho zveřejnění není zdarma, jelikož se snažíme, abychom takového obsahu na webu měli co nejméně, ale dobře chápeme, že i to je občas potřeba, protože provoz takového webu samozřejmě něco stojí.

Pro další informace o možnostech umístění vaší reklamy na našem webu navštivte tuto stránku: http://www.zivotnacestach.cz/reklama/ 

Jak by měl být článek dlouhý?

Ideální rozsah článku je zhruba 2 500 – 4 000 znaků. Počet znaků i slov se vám při psaní článku zobrazuje v levém dolním rohu editoru, ve kterém na webu píšete.

Dvě základní typografická pravidla

  • Za každou větou je tečka, která následuje hned za posledním slovem, tedy bez mezery.
  • Za každou větou ukončenou tečkou, tedy za tečkou, ale také za čárkou v souvětí nebo vykřičníkem či dvojtečkou je mezera a teprve potom začíná nová věta či následující text.

Pokud máte nějaké další dotazy, kdykoliv nás můžete zkontaktovat na výše uvedených kontaktech.