Jak psát článek na web ŽivotNaCestách.cz

O čem mám psát?

Snažíme se vybudovat jakousi “databázi” tipů na krásná a zajímavá místa z našich vlastních cest, díky které se můžeme vzájemně inspirovat, ať už vyrážíme na prodloužený víkend, na cestu kolem světa nebo třeba jen na kole na výlet za krásami naší země do vedlejší vesnice.

Tímto způsobem jsem si už i mockrát ušetřil odpovědi na věčně se opakující otázky typu: „A mohl bys nám poradit, co se dá ještě v okolí Lednice vidět a kam se jet podívat?“ Když mi má přijet návštěva např. z úplně opačného koutu naší republiky, stačí poslat odkaz na štítek Lednicko-valtický areál a vše je vyřešeno.

Téma musí být ale samozřejmě v duchu zaměření našeho serveru: cestování, tipy na krásná a zajímavá místa, muzea, národní parky, památky, kulturní akce, cyklovýlety apod.

Snažíme se neomezovat ani styl vašeho psaní, ale zkuste psát články jako tip na zajímavý výlet, víkend, místo apod. a nezaměňujte prosím styl psaní s psaním osobního blogu. Text by samozřejmě neměl obsahovat žádné urážky, vulgarismy nebo být v rozporu s platnými zákony. Vyhrazujeme si právo Váš článek nezveřejnit.

Na webu ŽivotNaCestách.cz píšeme články prostě tak, abychom je narozdíl od článků z našich blogů mohli poslat a dát přečíst např. našim rodičům, kolegům v zaměstnání, šéfům, ale také třeba úplně cizím lidem, které nezajímá, co jsme dnes měli k snídani a že ty nové trekové boty opravdu nesnesitelně už sedmý den tlačí…

O co nám především jde?

Jednoduše řečeno o obsah. Velký důraz totiž klademe na originální a nezávadný obsah a také na to, aby naši autoři popisovali místa a země, se kterými mají opravdu osobní zkušenost a místní znalost.

Díky tomu si můžete být vy, čtenáři Života na cestách, jisti, že vám neservírujeme jen „nějakou omáčku“ nebo díla hromadně nakupovaná a „šitá rychlou jehlou“ lidmi, kteří články píší jako na běžícím páse nebo jen pro peníze apod.

Na kvalitním a originálním obsahu nám zkrátka záleží!

A co obrázky k článkům?

Při psaní článku přímo v prostředí redakčního systému na webu můžete obrázky rovnou nahrávat na web a vkládat do článku. Obrázky posílejte vždy jen své vlastní, případně od autorů, kteří Vám k tomu dali písemné svolení. 

Počet fotek

Ideální počet fotografií je velice těžké stanovit – někdy vše řekne jedna fotka, jindy jich ani 10 nestačí! Do článku se snažíme vkládat ideálně alespoň 3-5 fotek. Pokud chcete fotek ukázat víc, dá se na konci článku vytvořit galerie fotek anebo můžeme připravit samostatnou fotogalerii.

Rozlišení fotek

Rozlišení fotek již není nutno nějak razantně upravovat, protože jsme změnili hosting, kde nás prostor již nijak neomezuje. Samozřejmě nahrávat fotky v původním rozlišení digitální zrcadlovky, jako např. 24 Mpx apod., postrádá smysl a bude lepší, když je zmenšíte na nějaký rozumnější rozměr. Pokud zvládáte alespoň základní úpravy fotek, bude to jistě velkou výhodou, ale není to podmínkou. Ideální je, když má delší strana max. 1200 px.

Názvy fotek jsou také důležité!

Fotky před nahráváním na web hezky pojmenovávejte, ať se je dá i později dohledat. Ideálně aby název souboru vypovídal o tom, co je na fotce. Název DSC_1184 je sice fajn, ale nikdo už nikdy nepozná, o jakou jde fotku, a hlavně ji už zpětně nedohledá. Názvy souborů je pro jistotu lepší mít bez diakritiky.

Pár důležitých pravidel:

1. Článek musí být Váš originální autorský text, který ještě nebyl publikován někde jinde!

2. Pokud možno, měl by mít článek minimálně alespoň 3500 – 4500 znaků.

[stextbox id=“alert“]V názvech souborů s fotkami nepoužívejte diakritiku.[/stextbox]

3. Nezapomeňte nastavit titulní fotku ke článku!Mediální soubory

 

Pak stačí kliknout nahoře na odkaz „Nahrávání souborů“ a můžet soubory z počítače přetáhnout rovnou na to okno v prohlížeči a nebo použít tlačítko na vybrání souborů procházením.

Vytvořit nový příspěvek
Vytvořit nový příspěvek

 

Náhledový obrázek nastavíte vlevo v menu, kliknutím na odkaz „Náhledový obrázek“. Pak už jen vyberete, který obrázek chcete mít jako titulní.

Náhledový obrázek
Náhledový obrázek

 

Nezapomeňte článek vložit správně do kategorie na webu: Země světa -> kontinent -> konkrétní země a označit případně nějakým konkrétnějším štítkem, podle kterého jej bude možné rychleji na webu dohledat.

4. Název článku má automaticky nadpis H1. Ostatní nadpisy ve článku tedy formátujte jako „Nadpis 2 (h2)„, pokud máte ještě podkategorii, tak jako „Nadpis 3 (h3)„.

5. POJMENOVÁVEJTE FOTKY ve všech 3 popiscích (Název, Alternativní text, Titulek). Alternativní text slouží např. vyhledávačům – dokáží podle něj tu fotku správně zaindexovat a později vyhledat právě podle tohoto popisu, takže sem patří popis jako např. „Krásná pláž s lodí na ostrově Ko Samui“. apod.

6. Za prvním odstavcem vašeho článku použijte značku pro pokračování textu (ikonka podobná silnici s přerušovanou čárou uprostřed.

Zveřejníte mi na ŽivotNaCestách.cz jakýkoliv článek?

Ne! Vyhrazujeme si právo odmítnout článek, pokud podle našeho názoru není svým zaměřením vhodný pro web www.ZivotNaCestach.cz či odporuje platným zákonům. Zveřejnění reklamního PR článku je po dohodě možné, ale jeho zveřejnění není zdarma, jelikož se snažíme, abychom takového obsahu na webu měli co nejméně, ale dobře chápeme, že i to je občas potřeba, protože provoz takového webu samozřejmě něco stojí.

Pro další informace o možnostech umístění vaší reklamy na našem webu navštivte tuto stránku: https://www.zivotnacestach.cz/reklama/ 

Dvě základní typografická pravidla

  • Za každou větou je tečka, která následuje hned za posledním slovem, tedy bez mezery.
  • Za každou větou ukončenou tečkou, tedy za tečkou, ale také za čárkou v souvětí nebo vykřičníkem či dvojtečkou je mezera a teprve potom začíná nová věta či následující text.

Pokud máte nějaké další dotazy, kdykoliv nás můžete zkontaktovat na výše uvedených kontaktech.

Cestovatelský portál pro opravdové cestovatele.