Gravensteen Gent

Gravensteen, Gent, Belgie

Pokud jste četli minulé články o městě Gent a jeho pamětihodnostech, jistě vás zaujme i tento článek, ve kterém se budu věnovat majestátnímu středověkému hradu Gravensteen, který se nachází v samotném centru Gentu, obehnán říčkami Leie a Lieve.

Historie hradu Gravensteen

Gravensteen byl postaven v roce 1180 pro vlámského hraběte Filipa Alsaského, zatímco se účastnil druhé křížové výpravy. Předchůdcem kamenného Gravensteenu byl dřevěný hrad z 9. století. Gravensteen sloužil jako sídlo flanderských hrabat až do 14. století, kdy byl opuštěn.

Jeho využití pak bylo velmi různorodé. Sloužil jako vězení, takže expozice uvnitř hradních prostor jsou věnovány mimo jiné i mučícím nástrojům. Společně s vězeňským zařízením zde fungoval i soud. Postupem času gentští začali rozebírat zdi hradu a kameny použili na stavbu domů, které vklínili do zdí hradu, některé z domů „pronikly“ až do vnitřních prostor hradu. To už zde samozřejmě soud s vězením nefungoval.

Gravensteen
Gravensteen – gilotina

Ještě než došlo k ničení hradu, fungovala zde mincovna a přádelna bavlny. Kdo by tak čekal, že hrad bude na konci 19. století naplánován k demolici? V roce 1885 zříceninu hradu odkoupilo město Gent a začalo s rozsáhlou rekonstrukcí, jejíž součásí bylo postupné rozebrání domů, jejichž značná část materiálu pocházela ze zdí původního hradu. Rekonstrukce v podstatě pokračuje dodnes, ale více než sto let práce renovace je znát, hrad je dnes opět samostatnou pevností uprostřed města a je hojně navštěvován. Rekonstrukce byla mnohými považována za spornou, protože probíhala na základě nalezených nákresů a přibližných skic, na druhou stranu je obdivuhodné odhodlání těch, kteří se úspěšně pokusili navrátit městu jeden z jeho symbolů.

Co najdete uvnitř?

Především velmi bohatou expozici mučících nástrojů a zařízení, od okovů a palečnic přes zařízení, z nichž vám bude běhat mráz po zádech a popravdě, při mučení byste se přiznali k čemukoliv. Třešinkou na „dortu“ je replika gilotiny.

Ve vstupní hale je mnoho vitrín s rytířskými zbrojemi, meči, luky, dýkami, střelnými zbraněmi, zkrátka se vším, co tehdejší rytíři oblékali do bitev.

Při procházení hradu neminete latríny v ochozech hradeb, prosté díry do neznáma, projdete mnoho chodeb a schodišť, až se ocitnete na samotném vrcholu Gravensteenu (název lze přeložit jako „Hraběcí hrad“). Ačkoliv hrad není vysoký jako Belfort nebo katedrála sv. Bavona, z jeho hradeb se zdá Gent jako na dlani, vidíte všechny věže, větrné elektrárny na hranici města, pod sebou řeky, které hrad objímají, stejně tak střechy okolních středověkých domů.

Gravensteen
Gravensteen – výhled na historické centrum
Gravensteen
Gravensteen – výhled z hradeb
Gravensteen
Gravensteen – střílna
Gravensteen
Gravensteen – ochoz

Kolik to stojí?

Gravensteen je otevřen celoročně za 8 eur pro dospělé, 6 eur pro lidi ve věku od 19 do 26 let, do 19 let je vstupné zdarma.

Stejně jako ostatní pamětihodnosti belgického Gentu mohu jen doporučit.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

3 komentáře u „Gravensteen, Gent, Belgie“

Komentáře