Camino de Santiago: Duchovní pouť španělskou krajino

Camino de Santiago – Svatojakubská poutní cesta, Španělsko

Jste příznivci aktivního odpočinku? Nudí vás představa dovolené proválené na pláži u moře? Máte rádi pestré krajinné scenérie? Chcete potkat zajímavé lidi z celého světa? Pokud ano, tak právě vám doporučujeme vydat se na poutní cestu Camino de Santiago.

Poutě Camino de Santiago, které vede severem Španělska do Santiaga, centra provincie Galicie na západě Pyrenejského poloostrova, se každoročně zúčastní tisíce lidí. Vybírají si z několika tras, putují sami nebo ve skupině, pěšky či na kole. Každý z nich si poutní cestu s dlouhou historií užívá po svém.

Camino de Santiago
Camino de Santiago

Kde Camino de Santiago začít a kudy se vydat?

Cest, které si zrovna pro to „vaše“ Camino de Santiago můžete zvolit, existuje celá řada. Začínají na různých místech v celé Evropě a ve Španělsku se pak napojuje pět tradičních tras: Camino Francés, které jde z Pyrenejí přes vnitrozemí Španělska, Camino del Norte, které vede z Baskicka po pobřeží Atlantského oceánu, Camino Primitivo, které spojuje Santiago s asturijským Oviedem, Camino Portugues, které začná na jihu Portugalska, a Camino de la Plata, které vás do Santiaga dovede z Andalusie.

Nejvíc standardní cestou je Camino de Francés, které má však hlavně v letních měsících několik nevýhod. Kvůli své popularitě je přehlcené lidmi a úměrně s ubývajícími kilometry směrem do Santiaga se procesí poutníků stává stále větší a větší. Pokud nejste příznivcem velkých davů a raději si užíváte niterné rozjímání v menší společnosti a v poklidu přírody, doporučuji vybrat si raději jinou trasu. Camino de Santiago se ovšem dá začít kdekoli: jsou lidé, kteří se do Santiaga vydali z Česka, z Německa či Francie (tradičně by se cesta měla začít v místě bydliště), někteří poutníci se napojí teprve 100 km před cílem.

Jak je Camino de Santiago značeno?

Ve Francii a ve Španělsku je Camino de Santiago značeno symbolem žluté mušle na modrém pozadí. Tam, kde mušle chybí, je cesta doprovázena žlutými šipkami, které ukazují směr. Na většině tras je značení bezproblémové, pokud si však nejste jisti, doporučuji zeptat se místních. Raději se zeptat na cestu, než po pěti kilometrech zjistit, že jste zvolili špatnou cestu.

Trasa Camino de Santiago je značená svatojakubskou mušlí
Trasa Camino de Santiago je značená svatojakubskou mušlí.

Jak se stát poutníkem?

Potrpíte-li si na poutnické formality, pořiďte si ještě před cestou Credencial de Peregrino – malou knížečku s vašimi údaji, kam vám v každé poutnické ubytovně, ale i restauraci, kavárně nebo baru po cestě dají razítko s datem. Credencial se tak stane milou vzpomínkou na všechna města a místa, kudy vaše Camino de Santiago vedlo, zároveň díky němu získáte v Santiagu diplom o absolvované pouti.

Trasa Camino de Santiago je značená svatojakubskou mušlí

Kde se dá spát a kde se poutník může najíst?

Na všech španělských trasách, kterými Camino de Santiago prochází, jsou po celé cestě poutnické ubytovny Albergue de Peregrinos. Ty jsou buď státní, provozovány dotyčným krajem, anebo soukromé. Kvalita, cena a vybavení ubytoven je různá, ve většině případů však neočekávejte žádný luxus. Většinou se vám dostane skromného noclehu v podobě desítek patrových postelí v jedné místnosti.

Při balení batohu proto nezapomeňte špunty do uší, určitě je využijete. Unavení poutníci chrápou hlasitě a často. Ve většině z ubytoven je k dispozici kuchyňka a společenská místnost, pračka je luxusem, který po čtrnácti dnech denodenního praní v ruce oceníte s opravdovým nadšením. Cena ubytování se pohybuje v rozmezí 1 – 10 eur a úměrně se zvyšuje s ubývajícími kilometry směrem k cíli poutě. Během Camino de Santiago narazíte také na soukromé ubytovny, které fungují příspěvkovým systémem (donativo). Záleží na svědomí každého poutníka, jak vysokým finančním obnosem nabízené služby ocení.

Tyto ubytovny většinou provozují příznivci Camino de Santiago z řad bývalých poutníků, vyznačují se rodinnou atmosférou, kdy je o vás postaráno jen o něco málo hůře, než když by se o vás starala vlastní máma. Po cestě potkáte nepřeberné množství španělských restaurací, které uspokojí vaše chuťové buňky lokálními španělskými specialitami. Pro ty z vás, kteří mají do kapsy trochu hlouběji, jsou pak k dispozici cenově přijatelné velké supermarkety ve městech či lokální obchůdky v menších vesnicích.

Jaký vypadá poutníkův den?

Průměrný poutník na Camino de Santiago každý den ujde mezi 20 až 30 km a jeho každodenní rutina je omezena na uspokojení primárních lidských potřeb. Jídlo, zajištění sprchy a místa v ubytovně, ochrana před ostrým španělským sluncem a jinými nepřízněmi počasí, čisté a suché oblečení, ošetření puchýřů, ulevení od bolesti zad. Správný poutník vstává za svítání, často i dříve.

DSC05550

Brzká rána se na Camino de Santiago dodržují z pragmatických důvodů: poutníci se chtějí vyhnout polednímu slunci a také si chtějí zajistit jisté místo v ubytovnách, které mají často omezené kapacity a zvládají ubytovat jen včasně příchozí poutníky. Zvláště v letních měsících na nejvytíženějších úsecích poutě se tak denní trasa stává hlavně soutěží o to, kdo bude spát na posteli a kdo si vytáhne peška v podobě noci na podlaze, případně ubytování v drahém hotelu.

DSC04535P

Koho na pouti potkáte?

Připravte se na to, že Camino de Santiago – nezávisle na zvolené trase – se nejspíše nestane osamělou procházkou španělskými lesy, zvláště pokud se na něj vydáte v letním období. Potkáte zde spoustu lidí různých jazyků, přesvědčení a náboženského vyznání.

Pro Španěly je Camino de Santiago něco jako pro nás výstup na Sněžku. Pořádají se sem organizované školní výlety, pouť konají rodiče se svými potomky, putuje se pěšky, na kole, na koni, se psy, často několikrát za život.

Kromě Španělů se na Camino de Santiago vydávají lidé z celé Evropy, potažmo celého světa. Mladí, staří, nábožensky založení či ateisté, sportovci, hledači vlastního osudu, umělci, milenci, novomanželé, studenti, vrcholoví manažeři, skupiny či jednotlivci. Rozpoznatelní podle batohu, poutnické hole či svatojakubské mušle, která od pradávna svatojakubskou pouť symbolizuje.

Co si sbalit do batohu?

Během Camino de Santiago zapomeňte na objemné krosny plné zbytečností. Váha každého gramu se vám s každým vykonaným kilometrem bude zdát větší a větší. Stačí vám základní věci: lehký spacák, trekové boty (prošláplé a pohodlné), sandále nebo žabky na přezutí, náplast na puchýře (těm se nevyhnete ani v sebekvalitnějších botách), opalovací krém, základní léky, pokrývku hlavy, pláštěnku, dvě trika, mikinu, kraťasy a dlouhé kalhoty. Podaří-li se vám sbalit zavazadlo tak, aby jeho váha nepřesáhla 7 kg, ušetříte problémů svoje záda i klouby.

Cíl cesty: katedrála v Santiagu
Cíl cesty: katedrála v Santiagu

Co poutníka čeká v Santiagu?

Hlavním cílem všech poutníků, kteří se na Camino de Santiago vydají (v roce 2012 jich bylo téměř 200 000), je gotická katedrála v Santiagu, kde jsou podle středověké legendy uloženy ostatky svatého Jakuba. Každý den v poledne se v katedrále koná mše za všechny poutníky, kteří pouť zdárně ukončili. V centru pro poutníky nedaleko katedrály také získáte diplom.

Zdá se vám španělské Santiago příliš profláklé? Vydejte se srovnat si myšlenky na jinou pouť, třeba do Norska na Svatoolafskou cestu.

Foto: Kamil Szyszka

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku, děkujeme!

 

4 komentáře u „Camino de Santiago – Svatojakubská poutní cesta, Španělsko“

Komentáře