Barcelona – město, které vás dojme i okouzlí

Úžasná architektura, prvotřídní fotbal a výborné jídlo. Uhodnete, jaké evropské město se snažíme popsat? Jestli tipujete Barcelonu, hádáte správně. Pojďme se s ní seznámit.

Co si vzít do Barcelony

Barcelona je hlavní město Katalánska. V poslední době ji navštěvuje stále více lidí, možná se brzy přidáte mezi ně. A jestli se řadíte mezi zapálené běžce, nezapomeňte si doma své běžecké boty. V Barceloně běhá každý. Až to uvidíte, neodoláte.

Nezapomeňte doma: platný občanský průkaz nebo cestovní pas, kartičku pojištěnce a potvrzení o cestovním pojištění. Případné chybějící oblečení nebo kosmetiku v Barceloně bez problémů nakoupíte.

Seznamte se s Antonim Gaudím

Barcelona se stala domovem světoznámého architekta Antoniho Gaudího, jeho jméno jste jistě už zaslechli, možná ve spojení s jeho neznámějšími díly – La Sagrada Família a Parc Güell. Ale věděli jste o něm, že: 

  • byl vegetariánem a silně věřícím katolíkem?
  • nikdy se neoženil a žil velmi samotářsky?
  • zcela se oddal své práci a 43 let pracoval na svém vrcholném díle, katedrále La Sagrada Família?
  • údajně se jednou na svou katedrálu zadíval tak, že přehlédl tramvaj, která ho následně srazila? Pár dní poté na následky srážky zemřel.

Gaudí už od dětství trpěl revmatoidní artritidou – ošklivou chorobou, kvůli které ho občas tak bolely klouby, že nemohl ani chodit. Nemoc ho však nezlomila. V roce 1869 odjel s bratrem do Barcelony, kde se začal zajímat o architekturu. Pilně studoval a v roce 1878 získal diplom architekta.

Směle se pustil do navrhování domů a byl v tom vážně dobrý. Jeho originální styl se nepodobal ničemu, co lidé do té doby znali. Fascinovala ho příroda – jeho balkóny připomínají chaluhy a sloupy se podobají stromům. Inspiroval se také maurským stylem. Ve svých návrzích proto využíval barevná sklíčka, kámen a keramické obklady. Gaudího díla poznáte i díky parabolickým, tedy směrem nahoru se zužujícím, klenbám a obloukům.

Proč není La Sagrada Familia stále dostavěná?

Určitě už jste se o tomto chrámu někdy doslechli. Je totiž legendární. Začal se stavět v roce 1882 a stále není dokončený. Antoni Gaudí si přál, aby celá stavba byla financovaná pouze z darovaných peněz. A to není úplně jednoduché, proto se dokončení očekává někdy v roce 2026 – to bude přesně 100 let od úmrtí slavného architekta.

Doplňte si energii

Až vám po prohlídce památek vyhládne, ochutnejte španělské speciality. Pro Barcelonu jsou typické například tyto pochoutky:

  • Gazpacho – zeleninová polévka. Nelekněte se, kuchař vám ji nezapomněl ohřát. Podává se totiž studená.
  • Tapas – mořské plody, sýry, olivy a podobně. Prostě španělské jednohubky.
  • Paella – něco jako rizoto. Výborné rizoto. Můžete si objednat klasiku nebo vegetariánskou variantu.
  • Tortilla – podobá se našim omeletám. Ve Španělsku často slouží jako příloha k rybám.

A nakonec jedno upozornění pro ženy: Jestli navštívíte nějakou španělskou restauraci, nepočítejte s tím, že se vám muži budou dívat do očí. Proč? Téměř v každém podniku najdete obrovské televize, kde je puštěný fotbal. Jak jinak. Fotbal je pro Barcelonu srdcová záležitost. Děti cestou ze školy hodí svou aktovku s učením na zem a zahájí své fotbalové utkání klidně uprostřed náměstí.

Barcelona, Spain – May 27, 2016: Montjuic funicular, panaramic view of Barcelona, skyscraper Tower Aguas de Barcelona

Barcelona potěší všechny vaše smysly. Uvidíte úžasné věci a vaše chuťové pohárky budou vrnět blahem. Kupte letenku, sbalte věci a vydejte se do města, které vás rozhodně nezklame.

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!

Cestuji, abych fotil. Fotím, abych cestoval. A pak se o to s vámi všemi moc rád podělím tím, že doporučím ta opravdu krásná místa, která stála za to navštívit, vidět, zažít, vyfotit, ochutnat, spatřit nebo si k nim třeba přivonět.

Napsat komentář