Plaza de Armas, Ayacucho, Peru

Ayacucho, Peru

Město ležící v centrálním Peru je obklopeno horami a dříve se jmenovalo Huamanga – název je dodnes používán spíše starší generací a dodnes se zde domlouvají i pomocí jazyka kechua, starým indiánským jazykem, který je i dnes vyučován na školách. Samotné město se nachází v nadmořské výšce 2 761 m n.m.

Pampa de Quinua s výhledem na Ayacucho
Pampa de Quinua s výhledem na Ayacucho

Ayacucho je známo především svými velkolepými oslavami Semany Santy (Velikonoční týden), který se oslavuje téměř deset dní. Během tohoto týdne, kdy se oslavuje vzkříšení Krista a hoduje se dobré jídlo, přijede do města na 40 tisíc poutníků z celého světa. Je to nejvýznamnější křesťanský svátek a je také náležitě oslaven. Každý den se můžete zúčastnit procesí, která vycházejí z kostelů, kterých je v Ayacuchu třiatřicet, stejně jako Kristových let.

Předposlední den byla ve zvyku menší korida jalatoro, kdy se úzkými uličkami proháněli býci, letos však poprvé byla zakázána. Poslední večer Semany Santy propuká na náměstí soutěž v ohňostrojích zabudovaných do vysokých věží z bambusů (castillos) s následnými oslavami a tanci až do samotného rána, kdy se do ulic vydá poslední a největší průvod.

Pomník nezávislosti
Pomník nezávislosti

Nad městem se tyčí mirador, který je nejhojněji navštěvován v neděli, kdy si celé město dopřává odpočinku a dobrého jídla prodávaného ve stáncích na vyhlídce. Můžete na něj dojít pěšky nebo se nechat vyvézt taxíkem.

V centru města se nachází hlavní náměstí Plaza de Armas s katedrálou v čele. Náměstí v Ayacuchu je zelenější než jiná náměstí v Peru a během poledního parného slunce poskytuje příjemné místo k oddechu na lavičce ve stínu pod stromy.

Zima v Ayacuchu začíná během května, kdy se ochladí na příjemných 20 až 25 stupňů a každý den vysvitne sluníčko. To, že tu mají zimní období, poznáte dle Peruánek, které obouvají zimní kozačky a bundy, a turistů, kteří svlékají svršky a obouvají sandále.

Ve městě se také nachází univerzita, založená již v roce 1677, kde se rodily první revoluční myšlenky a později se formovala Světlá stezka (Cendero luminoso) z řad profesorů a studentů.

Katedrála v Ayacuchu
Katedrála v Ayacuchu

Turistů zde moc nenajdete, ti se sem hrnou především na Semanu Santu, proto je Ayacucho vhodné pro ty, kteří by rádi poznali peruánské město více autentičtěji, než je tomu v mnoha jiných městech plných turistů.

Kousek za městem se rozprostírá Pampa de Quinoa, kde stojí pomník k významné události celé Jižní Ameriky. Právě zde se totiž odehrála bitva za nezávislost v roce 1868 a od této bitvy převzalo město svůj dnešní název – Ayacucho znamená v kečuánštině mrtvý kout.

Při zpáteční cestě se můžete zastavit na nejvýznamnějším archeologickém nalezišti kultury Huari (Wari), jejíž ekonomické a politické instituce byly vzorem pro inckou kulturu a jejíž centrum bylo právě poblíž Ayacucha.

Každý měsíc se v Ayacuchu či jeho blízkém okolí konají různé fiesty. V dubnu můžete navštívit slavnost pstruhů v nedaleké vesničce Casacancha a ochutnat tak pstruha připravovaného na mnohé způsoby a také si jej vlastnoručně chytit v přilehlé řece, podívat se na výstavu 70 druhů peruánských brambor. V květnu můžete ochutnat speciality z avokáda, hojně pojídaného v celém Peru, kde se mu neřekne jinak než palta, ve vesnici Luricocha.

Do Ayacucha se dostanete přímo z Limy autobusem s nespočtem různých autobusových společností, cesta však trvá 10-12 hodin, nebo při cestě z Cusca, kdy se připravte na 18hodinovou cestu místy nevyasfaltovanou, což pocítíte ihned ve skřípajícím autobuse jediné společnosti Chankas, jejíž autobusy tu jezdily snad již minulé století. Samozřejmě se dá v obou případech zvolit letecká doprava, ovšem ne tolik ekonomická.

Pokud se vám článek líbil, nejlépe nás odměníte příspěvkem na provoz webu anebo pronájmem reklamních ploch či jinou formou reklamy na našich stránkách. Velmi potěšíte také lajkováním a sdílením našich článků.

Komentáře