4 věci, které nedělat na cestě do Jižní Ameriky

Latinská Amerika láká mnoho cestovatelů nejen pro různorodost přírody a kultury, kterou nabízí, ale také pro možnost procestovat některou ze zemí s nižším rozpočtem. Latinská Amerika má mnoho předností, ale je dobré nezapomenout na to, že na takovou cestu je potřeba se dobře připravit. 

1. Nesnažte se navštívit příliš mnoho míst

Mnoho lidí podceňuje velikost Jižní Ameriky a domnívá se, že zvládne navštívit 3 až 4 země během 14denní dovolené. V Evropě to je snadné, jelikož jsou země blízko a spousta z nich je poměrně malá rozlohou. V Jižní Americe ale střídání zemí znamená přelety letadlem a spoustu spěchu. Stačí se podívat na mapu světa a uvidíte, jak velký je rozdíl mezi těmito světadíly, pokud jde o velikost.

Například Argentina patří mezi největší země na světě. Raději zvolte pomalejší tempo a zdržte se raději v jedné zemi. Stejně tak se nedržte pouze velkých měst, zkuste navštívit i menší vesničky a objevit místní kulturu. Mnohem lépe tak zemi poznáte a cestu si vychutnáte. Koneckonců jiná země může být destinací pro další cestu.

2. Nepodceňujte obtížnost hikingu

Možná patříte mezi horlivé trekaře a rádi chodíte po horách, ale pokud se chystáte na některé ze slavných treků jako Valle de Cocora, Patagonia, Inca trail apod., nezapomínejte, že turistika je tu na úplně jiné úrovni. V první řadě můžete mít problém s výškou kvůli obrovskému převýšení, proto je dobré nezapomínat na léky na výškovou nemoc. Pak je tu ovšem také terén: většina výletů spočívá v brodění se bahnem, sypkém písku nebo drobivém štěrku.

Není tedy od věci vyrazit do terénu s průvodcem. Vyrazíte-li sami, je důležité hlídat si směr, jelikož často není vůbec jednoduché identifikovat, kudy trasa vede. Něco jako evropské značení cest tu rozhodně nenajdete. Trekování v jihoamerických horách může být obrovskou výzvou, proto je důležité se na ni důkladně připravit.

3. Nedávejte drahé věci na odiv

Odcizení věci v Jižní Americe není bohužel neobvyklé, zejména ve větších městech jako jsou Buenos Aires, Quito, Bogota apod. Z toho důvodu nikdy svůj batoh neodkládejte na zem a věci si dobře hlídejte. Někteří lidé tady dokonce žijí z okrádání turistů, tudíž jsou doslova odborníky na to, jak rychle něco ukrást. V rizikovějších místech je mnohdy lepší nechat fotoaparát a jiné cennosti uklizené. 

Rovněž se nedoporučuje nosit drahé hodinky, které by upoutaly pozornost. Stejně tak není moudré používat na ulici váš drahý iPhone a oblékat se do značkového oblečení. Čím méně budete budit pozornost, tím lepší to pro vás bude. Pokud víte, že budete potřebovat telefon používat, vezměte si s sebou nějaký laciný, který využijete na ulici, a druhý zůstane v bezpečí hotelového pokoje. 

Náš tip: Dostanete-li se do situace, že vás někdo okrade a budete se muset vydat na policii nebo budete potřebovat řešit papírování kvůli bydlení nebo například půjčení auta, počítejte s tím, že nejlepší bude využít překlady španělštiny, které je možné provést i na dálku do určité doby, jelikož anglicky zde hovoří jen málokdo.

4. Nenakupujte potraviny jen v supermarketech

Patříte-li mezi cestovatele, kteří cestují s nižším rozpočtem, nejspíš si ihned po příjezdu půjdete nakoupit potraviny, abyste ušetřili peníze za stravování. V Jižní Americe ovšem čerstvé ovoce, zeleninu, maso, mléčné výrobky nebo různé místní speciality nekoupíte v supermarketu. V Jižní Americe seženete nejkvalitnější a nejlevnější jídlo na trzích mercados.

Zeptejte se kohokoli ve městě, kde je nejbližší mercado, a připravte se, že si tady potraviny zamilujete. Mercados jsou skutečným rájem pro labužníky, proto by byla škoda ztrácet čas a peníze v místních supermarketech. Nemusíte mít strach, že by jídlo nebylo bezpečné. Na trzích bývá jídlo vždy kvalitní a čerstvé.

Zdroj fotografií: Unsplash.com, Pixabay.com

Líbil se vám tento článek? Odměňte prosím naše autory za jejich práci lajkováním a sdílením tohoto článku. Nic vás to nestojí a autory i nás to potěší. Děkujeme!

Komentáře